Головна > Новини > Давню садибу у Великому Жванчику реставрують за румунські кошти

Давню садибу у Великому Жванчику реставрують за румунські кошти

«Україна Інкогніта» вже розповідала про старий палац у с. Великий Жванчик, що на Хмельниччині.

Палац почав будувати у 1868 році Ігнацій Хелмінський, а закінчили будівництво  у 1788 р. Дата завершення побудови прикрашає одну з колон брами маєтку.

Після смерті Ігнатія Хелмінського маєток успадкували його сини Матвій та Сигізмунд. Сигізмунд спершу програв в карти поміщику Крупенському свою половину спадку, а згодом в 1902 році Крупенський викупив і другу половину, ставши власником палацу. В 1917 році він виїхав до Польщі.

Під час революції маєток розграбували селяни, але від тотального знищення будівлю врятував місцевий священик. У 1953 році на території маєтку розмістили протитуберкульозний санаторій. З 1972 року заклад перепрофільовано в пульмологічний санаторій.

2020 році санаторій ліквідували, як і низку інших закладів і він стояв пусткою.

Як повідомляє краєзнавець Анжеліка Михайлова, наразі тут ідуть активні будівельні роботи:

«Коли приїхали в село, щоб подивитися садибу, побачили, що дах садиби перекритий, йдуть внутрішні ремонтні роботи, повідомляє пані Михайлова у себе на сторінці к мережі «фейсбук». –  Моє серце раділо, а душа співала від радості, що ще один маєток отримав шанс зберегти свою вишукану італійську красу для нащадків. Руку допомоги протягнула Румунія, яка відновлює садибу і делегація якої якраз перебувала тут. Познайомилися та поспілкувалися. Вони представляють Асоціацію соціальних працівників Європи, так як будівлю переплановують під санаторій для дітей з обмеженими фізичними особливостями».

Разом із Анжелікою Михайловою михайловою радіє і команда «Україна Інкогніта», – ще один подільський палац врятовано від запустіння і руйнації.

Фото: Анжеліка Михайлова