Великий Жванчик – не надто відоме туристам село в Дунаєвецькому районі Хмельниччини з цікавим палацом Хелмінських в стилі італійських вілл. Знаходиться в 23 кілометрах від районного центру Дунаївці. По дорозі можна подивитися палац в Голозубинцях. Добирання сюди – проблематичне: один автобус вдень з Хмельницького через Дунаївці. Дорога – також не фонтан: в деяких місцях дуже складна стара бруківка, але в цілому їхати можна.
Щодо самого села – то відомостей не багато. Відомо, що у 1791 році у Великому Жванчику була дерев’яна Успенська церква, а у 1797 році був освячений костел, також Успенський. Діяла синагога, винокурня, водяний млин та фабрика капелюхів. Сьогодні населення В.Жванчика сьогодні не більше півтори тисячі. Проте село – дуже велике за розміром. Про місцезнаходження дитячого пульмонологічного санаторію, який розташувався у колишньому маєтку Хелмінських, питайте у місцевих мешканців.
Маєток зустрічає брамою:
Палац почав будувати у 1868 році Ігнацій Хелмінський, закінчили будівництво – у 1788 р. Дата завершення побудови прикрашає одну з колон брами маєтку:
У 1881 році до палацу прибудовами гарну башту, яка докорінно змінила вигляд будівлі.
Після смерті Ігнатія Хелмінського маєток успадкували його сини Матвій та Сигізмунд. Сигізмунд спершу програв в карти поміщику Крупенському свою половину спадку, а згодом в 1902 році Крупенський викупив і другу половину, ставши власником палацу. В 1917 році він виїхав до Польщі.
Під час революції маєток розграбували селяни, але від тотального знищення будівлю врятував місцевий священик. У 1953 році на теріторії маєтку розмістили протитуберкульозний санаторій. З 1972 року заклад перепрофільовано в пульмологічний санаторій.
Прикраси парадного фасаду палацу – вітіюваті кронштейни:
Портик парадного фасаду з колонами:
Парковий фасад:
Бічний бік палацу укріплений контрфорсами:
Водонапірна башта:
Територія маєтку-санаторію дуже охайна:
Автор – Андрій Бондаренко