Хмельниччина може втратити найкрасивіший неоготичний костел області

Костел Св. Йосипа Обручника

Через непрофесійний ремонт, ініційований місцевою релігійною громадою, Україна може втратити унікальну пам’ятку архітектури національного значення – неоготичний костел Святого Йосипа Обручника, що у с. Підлісний Мукарів. Він є найкрасивішим неоготичним храмом у Хмельницькій обл. і одним і з найкрасивішим в Україні.

Костел Св. Йосипа Обручника в с. П.Мукарів

Як повідомила «Україна інкогніта» директорка Малієвецького історико-культурного музею Анастасія Донець, місцева релігійна громада (РКЦ) самочинно, без будь-якого проекту, без участі архітекторів-реставраторів вирішила зробити гідроізоляцію фундаментів. Тим самим ці фундаменти по суті знищивши. Порушено все – стару систему дренажу, водовідведення, обмазали неприпустимими сумішами мурування та викинули стару ідеальну відмостку.

Незаконні роботи. Фото Анастасії Донець
Незаконні роботи. Фото Анастасії Донець
Незаконні роботи. Фото Анастасії Донець
Незаконні роботи. Фото Анастасії Донець

Мета цих робіт, крім витратити гроші, виділені невідомим поки що «меценатом», – незрозуміла. Костел і до того був в ідеальному стані. Крім того потрібно враховувати дуже важливий аспект. Мурування підвалин робилося на вапняковому розчині, а він має маловідому сучасним будівельникам особливість. Після затвердіння такий розчин набуває міцності каменю. Але коли таке мурування герметично закупорити цементом, то вапнякова стяжка починає перетворюватися на порох, що загрожує руйнацією фундаментів і усій споруді. Тим більше при знищеній системі водовідведення.

Але це ще не все! Як повідомила Анастасія Донець, масштабні земляні роботи біля пам’ятки національного значення провели без щонайменшого археологічного нагляду, як того вимагає чине законодавство. У відвалах ґрунту пані Анатасія виявила чимало людських решток.

Людські рештки. Стоп-кадр із відео Анастасії Донець

Потрібно враховувати, що у 1872 р. храм постав на місці старіших попередників – XVII (зруйнований турками) та XVIII століть. Тож це можуть бути не лише поховання кінця ХІХ та початку ХХ століть, але набагато давніші. Не виключено, що тут можуть бути якісь таємні поховання жертв московських репресій. В одному з черепів, зокрема, добре видно характерний слід від кулі, притаманний саме для страчених комуністами.

Як повідомила пані Донець Департамент культури Хмельницької ОДА вже видав припис про заборону будівельних робіт, вони припинені, але залишається відкритим питання хто і як тепер компенсує збитки та виправить вже зроблене.

«Храм пережив дві війни і революцію, пережив атеїстичну вакханалію і не можна допустити аби  його зруйнували сьогодні», – підсумувала у розмові з кореспондентом «Україна інкогніта» Анастасія Донець.

У цілому ж все, що відбувається цілком описується відомим афоризмом: «Хотіли як краще, а вийшло, як завше».