Головна > Блог > Миколаїв. Яхт-клуб з “султанським фонтаном”

Миколаїв. Яхт-клуб з “султанським фонтаном”

Яхт-клуб в Миколаєві зявився ще у 1887 році. Йому було виділено місце на річці Інгул під Флотським бульваром. 1897 року – Миколаївський яхт-клуб переїхав у Спаськ, район Миколаєва на березі Бузського лиману, поряд з Царською пристанню і колишнім палацом Г. Потьомкіна.


Кількість членів яхт-клубу росла, існуюче приміщення стало тісним, і було прийняте рішення про будівництво нового приміщення. Член яхт-клубу, міський інженер, архітектор Л.Л.Роде склав проект приміщення, на будівництво якого було виділено 85 тисяч рублів. 1904 року відбулося урочисте відкриття нової будівлі у вигляді палацу. Двоповерхова будівля в стилі ренесансу була побудована з місцевого каменя – черепашника і цегли. Палац мав відкритий оглядовий майданчик на другому поверсі, напівкруглі арки, зліва і справа від майданчика були вмонтовані венеціанські вікна. Головний фасад палацу виходив у бік Бузького лиману і мав вигляд капітанського містка.

Так виглядав Яхт-клуб за часів Російської імперії.


На території Миколаївського яхт-клубу знаходиться «Турецький фонтан», який було збудовано 1849 року. «Турецький», або, як його ще називають, «Султанський фонтан» – штучне джерело води, збудоване ще під час заснування Миколаєва поряд з палацом Григорія Потьомкіна. Вода до фонтану підводилася від Спаського джерела по трубі.


Останні десятиліття у фонтані не було води. Навіть район на горі біля Яхт-клубу отримав назву «Сухий фонтан». І тільки в цьому році фонтан знову запрацював. Фонтан немає ніякого відношення до турків, а свою назву отримав за «турецький стиль», в якому його було збудовано за бажанням Потьомкіна, який мав поряд палац у мавританському стилі, що не зберігся.

 

Фонтан виготовлений у вигляді куба з урнами по кутах. На фасаді, де б’є джерело, у верхній частині зображена рельєфом стилізована чалма, через що фонтан і отримав свою назву. Дата, висічена на його стінці: 1792, – рік обладнання джерела.