Перші прапори на українських цвинтарях почали з’являтися ще у 2014 р. І кожен знав – де прапор – там могила захисника Батьківщини. З часом прапорів ставало все більше, а від початку повномасштабного вторгнення маємо вже цілі синьо-жовті ділянки, що з’явилися у кожній без виключення громаді.
- Фото: “Україна Інкогніта”
Ділянка з похованнями наших захисників, що біля села Сичавка розташоване головне військове кладовище Південнівської (до 2024 року – Южненської) громади Одеської обл. має дивовижну почесну варту. Могили сучасних захисників України мовчазно стережуть вкриті лишайниками та плямами вивітрювання давні козацькі хрести. Так склалося, що тут, дивовижним чином, зустрілися поховання козаків та могили їх нащадків.
- Фото: “Україна Інкогніта”
- Фото: “Україна Інкогніта”
Зазначимо, що давні хрести мають статус «переселенців» – це перепоховання козаків із цвинтаря сусіднього села Григорівка. Цей некрополь частково був зруйнований обвалом надзаплавної тераси Малого Аджалицького лиману, тож близько 2010 р. поховання які уціліли перенесли. Причому перенесли не лише хрести-надгробки, але й ексгумовані рештки козаків під ними.
Нагадаємо, першими нетурецькими поселенцями біля Хаджибею, який росіяни згодом перехрестили в Одесу, були саме українські козаки.
Команда ГО «Україна Інкогніта» планує дослідити кладовище біля Сичавка, а також зробити 3D-моделі найцінніших та найцікавіших давніх хрестів-надгробків та скласти картку нововиявленого об’єкту культурної спадщини. Карту планується подати в Департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської ОДА.
В цій експедиції члени команди також мають дослідити низку давніх некрополів цієї частини Одещини.
- Фото: “Україна Інкогніта”
Експедиція відбувається за підтримки Toyota Ukraine на чудовій Toyota Corolla Cross. Далі буде.
По темі козацьких некрополів на Одещині рекомендуємо прочитати нашу публікацію «Нерубайське. Козацький цвинтар та катакомби»