Комплекс споруд замку в Чорнокозинцях внесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Про це розповіла Суспільному заступниця начальника управління інформаційної діяльності та культури Хмельницької обласної військової адміністрації Валентна Лукашук. За її словами зараз у громаді для пам’ятки шукають власника, аби розвивати місцевий туризм.
Замок у Чорнокозинцях був взятий на державний облік як пам’ятка архітектури ще у 1979 р, але статус отримав лиш тепер.
“У червні цього року міністерство подало пропозицію, кабмін підтримав і саме цій пам’ятці був наданий статус Пам’ятки національного значення, яка вже внесена до Державного реєстру. Комплекс складається із трьох складових: це безпосередньо руїни самого замку, брами та костелу”, – розповіла пані Лукашук.
Обов’язок зі збереження та утримання пам’ятки лягає на Орининську територіальну громаду, де розташовані руїни споруди, каже Валентина Лукашук. За її словами, поки у комплексу немає власника чи балансоутримувача. Тому громада не може фінансувати ці об’єкти:
“Перші заходи, які мають зробити органи місцевого самоврядування – це вирішити питання із власністю, тільки тоді можна буде укласти охоронний договір на цю пам’ятку, а також можна буде передати її в оренду, наприклад, приватним підприємцям, які можуть зробити якісь заходи на території”.
Довідково
Поселення Чорнокозинці вперше згадується у 1467 році, як власність Кам’янецької катедри і укріплене містечко. Проте деякі історики, зокрема Пржездецький, вважають, що замок в Чорнокозинцях був збудований ще за часів князів Коріатовичів у другій половині XIV століття. Поселення лежало на Волоському шляху, татарські набіги були регулярними, то ж потреба у замку тут була завжди.
Детальніше про замок і його історію читайте у нашій публікації «Чорнокозинці».