Малієвецький обласний історико-культурний музей (Хмельницька обл) – давній друг і партнер команди ГО «Україна Інкогніта». Він чи не найяскравіший приклад того, як ентузіазм, невтомна праця волонтерів та палке бажання працювати й творити може перетворити пам’ятку, якій без усякого перебільшення загрожували забуття та занепад, на один із найвідоміших туристичних магнітів не лише Поділля, але й України.
Нагадаємо: палац в Маліївцях у 1788 р. звів коронний надвірний ловчий Ян Онуфрій Орловський – один із фаворитів останнього короля Речі Посполитої Станіслава Августа Понятовського.
Чималенький палацовий парк (17,2 га) створено зусиллями знаменитого ботаніка та майстра садово-паркового мистецтва ірландця Діонісія Макклера і не менш маститого паркового художника Діоніса Клінера.
Головна ж родзинка маліївецького парку – 18-метрова травертинова скеля з дивовижної краси штучним водоспадом. Вода надходить від потужного джерела, розташованого трішки вище від верхівки скелі. Сьогодні вона йде залізною трубою, а у давнину текла дерев’яним жолобом. У скелі впадають у вічі грот в її основі та печерна церква над ним. Це залишки давнього печерного монастиря.
- Водоспад. Фото: Дмитро Полюхович
У пореволюційні роки в палаці діяла лікарня. Пізніше – дитячий санаторій. Згодом у зв’язку із медичною реформою та епідемією ковід-19 санаторій закрили. Унікальному плацу загрожували занепад і руйнація. Маємо чимало прикладів, як давні палаци, із яких йшло життя, за кілька років перетворювалися на пустку та руїни.
Тоді долею пам’ятки стурбувалася волонтер Анастасія Донець. Наразі вона є директором музею.
Історія створення Музею розпочалася восени 2020 року. У грудні 2020 р. громадські активісти почали бити на сполох, а громадська організація «Малієвецька спадщина» організувала волонтерську толоку, на якій небайдужі люди заготовили дрова для опалення палацу. На активний волонтерський рух відреагувала обласна влада, почалися перемовини з активістами волонтерського руху, вивчення ситуації, і, з подання голови обласної адміністрації Сергія Гамалія, 8 квітня 2021 р. сесія Хмельницької обласної ради проголосувала про створення комунального закладу культури «Малієвецький обласний історико-культурний музей».
Реєстрація музею відбулася 29 вересня 2021 р., з 1 січня 2022 р. музей відчинив двері відвідувачам, зі структурою в складі трьох наукових співробітників, двох музейних доглядачів, директора, бухгалтера і трьох сторожів.
Наразі тут за господарку дивовижна Анастасія Донець, – «хрещена мама» музею та ініціатор волонтерського руху.
За три «з хвостиком» років музейної історії палац і парк невпізнанно змінилися. Сам палац, наприклад, позбувся значної частини пізніх радянських нашарувань, а велетенський парк силами волонтерів (довелося провести не один десяток толок) перетворився на справжній парк, а не «партизанські нетрі», як було до того.
Крім того співробітники музею весь час придумують і реалізують надзвичайно цікаві та яскраві проєкти.
Якщо ще кілька років тому відвідини Маліївців були лише «побічним» маршрутом під час мандрівок туристів до Кам’янця-Подільського, – мовляв, ідемо до Кам’янця, а як буде час і настрій – зазирнемо ще й до графів Орловських, – то сьогодні, досить часто, ситуація протилежна. Головною метою є Маліївці, а «Столиця Поділля» над Смотричем, – за залишковим принципом.
Відкриття туристичного сезону – 2025 у Малієвцях стало яскравим і цікавим дійством. Спочатку співробітники музею похвалилися останніми своїми здобутками. У першу чергу це портрет невідомої у блакитному (1827 р.) авторства відомого словацького художника Яноша Ромбауера. Той певний час працював на теренах України. Важливо: недешеву картину придбали значною мірою завдяки допомозі волонтерів та друзів Малієвецького музею.
- Портрет дами у блакитному. Фото ФБ сторінка Blacky Kamienczanka
Також музейники звернули увагу гостей на великий і гарний ліхтар кінця ХІХ – початку ХХ ст., що віднедавна прикрашає вестибюль палацу. Він придбаний коштом спонсорів із БФ «OLOS».
Вихвалялися і несподіваною «архівною знахідкою», до того не відомою загалу світлиною, на якій зафіксовано загальний вигляд Малієвецького василіанського монастиря. Тут постаралися Дмитро Бабюк та Володимир Мороз.
- Монастир.
Учасникам заходу також показали короткий фільм про історію палацу, створений Анастасією Донець та Дмитром Бабюком.
Звісно, що була екскурсія палацом і парком. У першому музейники найбільше звертали увагу на очищений від пізніх радянських нашарувань «будуар графині» (про його реставрацію «УІ» повідомляла раніше), а в парку – відчищеним від заростів круглим острівцем посеред ставка, до якого тепер веде симпатична кладочка.
- Реставрація “будуару графині”
Наостанок, як родзинку на тортику, презентували новий туристичний продукт – «Весілля в Маліївцях». Уривок із цієї атракції – обряд плетіння та викуповування молодим весільного вінка та розплітання коси – гостям показали на етносадибі «Хата біля річки». У ролі весільного старости виступив директор Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» Олег Погорілець.
- Фото ФБ сторінка Blacky Kamienczanka
- Фото ФБ сторінка Blacky Kamienczanka
Наостанок гостей імпрези запросили до автентичного весільного подільського столу.