«Ucrania або Cosaccorum» – так позначені наші землі на цій красивій мапі Чорного моря, яку я описав під номером 17 в досі невиданій книзі «Скарби шведських архівів».
Землі України поєднані з триторією Козаків Донських, а також черкесами, які також тут названі козаками.
На півдні – контрольовані Перекопськими і Очаківськими татарами землі.
Надрукована мапа у Німеччині в 1740 році видавцем і географом Матеусом Зойтером (1678–1757) (Matthäus Seutter). Вона демонструє, наскільки зв’язаними були всі ці території між собою.
Приблизно в ті самі роки, на зазначених на мапі землях працював французький дипломат Шарль де Пейсонель (1727–1790). Він видав в 1787 році «Трактат про чорноморську торгівлю», який потім неодноразово перевидавався і перекладався багатьма мовами. Розповідаючи про нашу країну, француз також використовує вже усталену на той час у Європі назву “d’Ukraine” та наводить дані, які допоможуть краще зрозуміти наведену карту:
«Козаки спускаються на своїх човнах Бористеном до Очакова та Криму, везучи різноманітний крам. Вони продають шкіри, тютюн (kasak-tutun), мотузки, коноплі, полотно, вугілля, рибу, а купують сіль, вина, сушені фрукти, олію, мило, ладан, кінське спорядження, овечі тулупи, котрі називаються «повстяками» (postaki)…».
«Вино. Крим виробляє відмінне вино і його вдосталь: воно все дуже легке, біле і дуже діуретичне. Є тільки вино з кантону Судак, яке є міцним, і його можна віднести до лікерних вин. Кантони з найбільш шанованими винами – Soudag Belbek Katchi & Elma. Найбільша кількість цих вин продається в країні. Однак козаки України & Запорожці щороку вивозять вина сто тисяч ocques, яке вони перевозять у возах від тисячі ocques… Вино Судака зазвичай коштує від 5 до 6 paras; Бельбека – від 3 1/2 до 4 paras; & коли в інших кантонах від 2 до 2 ½».
Руйнуючи нав’язані імперські міфи, варто тут зазначити, що українці мали розвинуті економічні зв’язки з Кримом та Чорноморським узбережжям загалом, вели активну торгівлю і обмін товарами, а відповідно мали великий взаємний вплив, який проявляв себе не лише у політичній і військовій, а також і у економічній та культурній взаємній експансії (Див. Ілюстрацію 20, Мапу 17 книги).
Автор: Ігор Полуектов