Катерина Липа – українська мистецтвознавець, історик архітектури та журналістка знана також і як автор низки історичних романів. Зокрема її роман «Слуги яструба і лілей», дія якого відбуваються на Поділлі у 1677 р. набув неабиякої популярності. У новому своєму творі «Сатанів. Тевтонське прокляття», що вийшов у видавництві «Віхола» пані Катерина знову звертається до теми Поділля. Але цього разу до більш давніх часів – XV століття. Як добре видно із назви, основні його події відбуваються у старовинному містечку Сатанів, що на самому кордоні Хмельницької та Тернопільської областей.
В анотації читаємо:
“1410 рік. Воїни польського короля та Великого князя Литовського зустрічаються з лицарями Тевтонського ордену в одній з наймасштабніших битв століття.
Молодий лицар Василь Крук за порятунок короля на полі Грюнвальдської битви здобуває в подарунок коня з королівської стайні та славу. Але не тільки це привезе він у рідне місто Сатанів на Поділлі. Ще ладанку із загадковими знаками, зняту з переможеного тевтона, і дивовижне бурштинове намисто.
Лицарські звичаї середньовічної України, битви та пригоди, кохання й велика політика, залишки язичницьких культів і набіги татар. У цій атмосфері Василю Круку випаде скористатися чарами ладанки — дарами, що в будь-який момент можуть обернутися на прокляття”.
- Катерина Липа зі своєю книгою біля руїн замку
Чому обрано саме Сатанів Катерина Липа кореспонденту «Україна Інкогніта» розповіла наступне:
“Сатанів дивовижне містечко з неймовірною кількістю унікальних історичних пам’яток та надзвичайно насиченою історією. Зокрема тут маємо рідкісну не лише для Поділля, але й України пам’ятку – оборонну башту XІVстоліття, – все що залишилося від більш давнього укріплення. Вона, до речі, фігурує у моїй книжці. Крім того Сатанів стоїть у самому центрі так званого Збручанського культового центру – одного із останніх оплотів давньої дохристиянської віри. Все це дає можливість вибудовувати сюжетні лінії спираючись на реальні пам’ятки та події”.
Презентація книги «Сатанів. Тевтонське прокляття» відбулося у вигляді авторської екскурсії Катерини Липи Сатановом. Рані Катерина, зауважимо, досить часто виступає у якості туристичного гіда, тож досвід має. Письменниця показувала місця, де відбуваються дії її твору, розповідала іх історію і як вона пов’язана із подіями роману. Розпочалося вона та території замку, а закінчилася в місцевому оборонному монастирі, до ченців якого герої твору навідувалися за хмільним медом.
- Біля міської брами Сатанова
Цікавій і пізнавальній події не завадив навіть дощ.
- Біля монастиря
Презентація у якій взяли участь кияни, мешканці Хмельницького і, звісно, Сатанова, відбулася за сприяння видавництва «Віхола» та Хмельницького обласного художнього музею.
Про Сатанівський замок рекомендуємо прочитати багато ілюстровану статтю «Сатанівська твердиня. Від Корятовичів та Сенявських і дотепер» опубліковану на сайті «Україна Інкогніта»