Преображенський кафедральний собор у Білій Церкві зводили шість років – із 1833 по 1839. Замовницею собору була графиня Олександра Браницька. Для будівництва собору використали проект інженера Вонтрезанта, який був розроблений ще у 18 столітті для Спасо-Преображенського собору Одеси. Майже одночасно із собором почали зводити велику дзвіницю, яка відрізнялася від дзвіниці у Одесі (архітектор Фраполлі).
Преображенський собор. Фото початку ХХ століття
Дзвіниця Преображенського собору була архітектурною домінантою Білої Церкви і найвищою будівлею міста. Про її висоту можна судити із фотографій, на яких вона зафіксована поряд із собором. Висота собору – 40 метрів.
Фото початку ХХ століття
Дзвіниця пережила буремні 30-ті роки, коли відбувалося тотальне нищення культових споруд, пережила сильні бомбардування Білої Церкви (як військового та єврейського міста) у 1941-1945 рр. Але не змогла вона вистояти у післявоєнні 50-ті роки – її безжально розібрали на будматеріали. Ех, жаль…
Для перегляду карти треба активувати Javascript (чи просто трохи зачекайте)
|
Преображенський кафедральний собор. Вигляд із космосу
У єпархіальної влади Білої Церкви є ідеї відбудувати дзвіницю (вона ніби то повинна ввійти у комплекс чоловічого монастиря), але поки що це малоймовірно.
Кафедральний Преображенський собор. Фото початку ХХІ століття
Поглянувши на старі і сучасні фото розумієш – це собор і дзвіниця були частинами єдиного комплексу. Без дзвіниці собор виглядає одиноко і приземкувато. Лише порівнявши фото я зрозумів, чому в дитинстві собор здавався мені якимось сирим, недобудованим…