Ташань

Ташань

Село Ташань знаходиться за 28 км від міста Переяслав-Хмельницький і за 26 км від міста Яготин на правому березі річки Супій та її притоки Ташанки. Населення села складає 650 осіб. Вперше про село згадується в Іпатьєвському літописі ” Как Юрий Долгорукий узял Переяслав”.

Ташань

Краєвиди села Ташань

Біля Ташані під час археологічних розкопок були знайдені кургани бронзового віку та часів Київської Русі. Дослідник Переяславщини Максимович описує так: ” В межах Переяславського повіту лежить волосне село Ташань (Китай-городище) з населенням 1500 душ. Нинішнє містечко Ташань ще в минулому 18 столітті називалось Городищем. Без сумніву, це одне із древніх українських міст”. Ще можна привести той ТашаньРумянцевфакт, що неподалік знайдена Добраничівська стоянка, якій більш  ніж десяток тисяч років. Назва городища Ташань має декілька версій. Слово “Таш” з тюркського означає камінь. Як відомо,  ці землі понівечені монголо-татарами в 1239 році. Друга версія від річки Ташанки, що впадає в річку Супій. В різні часи селом володіли і полковники, і поміщики, і представники масонської ложі. В 1770 році Катерина II указом Сенату подарувала село Петру Рум’янцеву-Задунайському. Петро Олександрович Рум’янцев-Задунайський, граф та генерал-фельдмаршал, державний діяч мав збудувати в Ташані замок та парк. По наказу Катерини II був призначений генерал-губернатором України, що давало змогу йому керувати практично всією Україною. Замок був розташований на базарній площі, де раніше була військова фортеця. Ташанський парк було закладено в 1775 році. Задунайський зробив значний внесок в розширення та насадження парку. Помер граф на самоті саме в Ташані.

ТашаньТашань

Ташань Ташань

 Село переходить до спадку його сину Сергію, а далі власником став радник царя князь Микола Павлович Голіцин син канцлера Російської Імперії. Він збудував в парку будинок з червоного дерева. І взагалі збагатив насадження таких дерев та кущів як: граб, дуб, сосна, сосна Веймутова, модрина європейська, берест, ясен, ялівець звичайний. Останнім володарем  Ташані був князь Костянтин Олександрович Горчаков, який  по одній з версій виграв Ташань в карти в свого попередника.

                                      Могила К.Горчакова в Ташанському парку

Ташань

                                    Колодязь збудований К.Горчаковим 1901 році

Сам парк знаходиться на нерівній горбистій поверхні. Тож можна зробити висновок, що природний ландшафт вдало вибраний для середньовічного парку. В ньому можна нарахувати 6 ярів, які між собою з’єднані. Ташанський парк був багатий на дерева та кущі, навіть рідкісні, ті, що занесені до Червоної книги.   

Ташань

Ташань

Але зараз цей парк переживає не найкращі часи. Він практично перетворився в ліс. Висохлі дерева лежать неприбрані, від них поширюються різні хвороби до інших дерев. Ще один плюс для парку, що в ньому знаходиться 3 ставки, зведені ще 1901-1903 рр., в яких раніше вирощували рибу. Зараз ставки на вигляд на жаль у незадовільному стані. Хоча один став з острівцем виглядає привабливо саме він був виритий першим. На острові та по берегах було насаджено канадський клен та ялину сріблясту. Прогулюючись головною алеєю, яка зараз більше схожа на стежку лісу видно, що ще залишились осередки каштанів та кленів. Також  подекуди зустрічається самшит. Зацікавила мене ще гора, яка називається Чмировой, як я дізнався, що ділянку доглядав чоловік на прізвище Чмир. Ця ділянка була місцем прийому та розваг для гостей. Тут знаходиться єдиний пірамідний дуб, а зовсім поруч знаходиться колодязь, 1901 року збудований Горчаковим. То був на той час єдиний колодязь в селі. Подорожуючи в Ташанському парку можна зробити висновок, що стан його жахливий. Як казав сільський голова, їм потрібен статус національного парку, тому що ніяких коштів не виділяють. А коштів треба дуже багато для налагодження парку.

Текст та фото Маленкова Ростислава
50.047301, 31.836255 Дивитись на мапі Google Maps