Новина, що неподалік Чернігова на березі Десни рибалки знайшли старовинний дерев’яний човен, нещодавно облетіла всі вітчизняні медіа.
- Було так… Фото: Центр археології та стародавньої історії Північного Лівобережжя
Одразу, як стало відомо про знахідку, науковці Інституту археології НАН України обстежили човен та частково його розчистили, сфотографували й створили 3D-модель. Дно човна археологи не дослідили, оскільки воно знаходиться нижче рівня річки. Над ним нависає п’ятиметровий схил, тому подальші роботи були припинені.
Коли дослідження було завершене, човен засипали річковим піском. Це було місяць тому.
Як повідомляє ФБ сторінка Департаменту культури Чернігівської ОДАТ історія знахідки на тому не закінчилася. Але продовження – досить сумне. Невідомі «поціновувачі старовини» відкопали носову частину дубового човна-довбанки та відрубали. Доля цього фрагменту сьогодні невідома.
- Стало так… Фото: ФБ сторінка Департаменту культури Чернігівської ОДАТ
Решта човна й далі знаходиться в схилі.
На місце знахідки приїхала директорка Департамент культури Чернігівської ОДА Людмила Замай, представник музеєфікації – директор Чернігівський історичний музей імені В. Тарновського Сергій Лаєвський, археологи та представник Деснянського басейнового управління водних ресурсів Держводагентства України, аби вирішити, як і що робити зі знахідкою далі.
Вчені, які досліджували знахідку, припускають, що човен належить до рибацьких човнів-довбанок, що побутували на Десні та Дніпрі від XVIII до початку XX ст. Вони були завдовжки від 8-12 метрів та до двох метрів завширшки. Переважно їх використовували для промислового лову риби.
Зловмисників шукають.