До прийдешнього Великодня ми сьогодні розповімо про храм Воскресіння Господнього у давньому і славному Золочеві.
Церква Воскресіння Господнього у Золочеві (ПЦУ) – колишній римо-католицький костел та дуже красива пам’ятка XVII століття.
Фундатором храму був дідич Золочева Якуб Собеський – політичний і військовий діяч Речі Посполитої. Представник шляхетського роду Собеських гербу «Яніна». Краківський каштелян (1646). Воєвода белзький (1638–1641) і руський (1641–1646). У 1631 і 1635 роках Собеський придбав від братів Сененських розташований неподалік від Золочева маєток з центром у Поморянах (2 міста, 29 сіл і чималий лісовий масив). У 1633 році разом зі Станіславом Конецпольським відбивав напади татар на Поділля.
Собеський спорудив храм честь народження дітей від другого шлюбу з Теофілією з роду Даниловичів. Постав він у 1624-1627 роках.
Храм постав у ренесансному стилі та освятили на честь Внебовзяття (в східній традиції – Успіння) Пресвятої Діви Марії і святого Яцка. В криптах храму поховані перша жінка та дві доньки від першого шлюбу Якуба.
В 1691 році костел, дзвіниця, господарські приміщення були знищені великою пожежею в місті, але незабаром їх відновили. Тоді ж відлили новий дзвін, гроші на який пожертвував король III Собеський. На дзвоні було зображено королівський герб і два медальйони портретами короля Яна ІІІ, його дружини Марії Казимири з латинськими написами та контурами ангелів над ними.
В 1772 році у рамках політики Відня із закриття монастирів, золочівський костел переводиться із монастирського в розряд парафіяльних.
У 1838 році римо-католицька та греко-католицька громади міста обмінялися храмами. Тоді ж колишній костел освятили під титулом Воскресіння Господнього.
У теперішній час (2020) церква Воскресіння Господнього у Золочеві належить до Золочівського благочиння Львівсько-Сокальської єпархії ПЦУ.
11 січня 2020 року вперше до міста Золочева, а саме у храм Воскресіння Христового привезли мощі святого апостола Андрія Первозванного.
- На вулицях Золочева. Костел Внебовзяття
Із зовнішнього архітектурного оздоблення варто виокремити дуже красиві та високохудожні різьблені портали, що обрамлюють двері. Враження псують хіба що абсолютно недоречні козирки. Ця «козиркова» пошесть, на жаль, зачепила чимало архітектурних шедеврів, при чому незалежно від конфесійної приналежності.
Редакція сайту і вся команда ГО «Ураїна Інкогніта» вітає читачів з прийдешнім великим та світлим Святом Воскресіння Христового. Бажаємо весняного тепла у серці, процвітання та благоденства. А головне Перемоги і довгоочікуваного миру!
Фото. Д.Полюхович