Миколаєвська астрономічна обсерваторія – одна з найстаріших обсерваторій Європи, яка продовжує виконувати функції обсерваторії. Була заснована у 1821 році командиром Чорноморського флоту та губернатором Миколаєва, адміралом Олексієм Грейгом. Обсерваторія розпочала свою роботу у 1827 році і виконувала функції Морської обсерваторії, яка забезпечувала кораблі флоту картами, точними навігаційними приборами і проводила наукові дослідження. Для будівництва обсерваторії було обране найвище місце Миколаєва – Спаський курган (52м). Архітектором головної будівлі є Федір Вунш – головний архітектор Чорноморського адміралтейства. Будівля у стилі російського класіцизма збереглася майже без змін і продовжує домінувати над оточенням. За часів незалежності обсерваторія становиться науково-дослідним інститутом “Миколаївська астрономічна обсерваторія”. З 2007 року весь комплекс обсерваторії головної будівлі і павільйонів, паркового ландшафта і старовинної огорожі, увійшов до Попереднього списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО від України.
В Обсерваторії діє невеликий музей з колекцією астрономічних годинників, старовинних книг, картин, карт. Музейна експозиція знаходиться в Круглому залі Головної будівлі. Відвідування обсерваторії і її музея можливе тільки у будні дні. Ексурсії – за попереднім записом.
Будівля у стилі російського класіцизма побудована із камня, збереглася до наших часів без змін і продовжує домінувати над оточенням.
Головний вхід в будівлю з боку парку оформлений портиком доричного ордера із 6 колон.
Першим директором обсерваторії по рекомендації самого Струве став у 20-річному віці! Карл Кнорре, який пробув на цій посаді 50 років! Карл Кнорре був і видатним вченим, який одночасно з поважною посадою, займався астрономічними дослідженнями, і серед астрономів усього світу відомий як автор 5-го аркушу зоряної карти Берлинської академії наук.
Вражає чугунна огорожа парку Обсерваторії, яка теж зберіглася з моменту заснування, але перебуває зараз у поганому стані і потребує реставрації.