Головна > Новини > На цвинтарі під Одесою знайдені могили видатних діячів краю

На цвинтарі під Одесою знайдені могили видатних діячів краю

Могили видатних діячів Півдня України, пов’язані як з козацьким минулим цієї частини Причорномор’я, так і з розвитком Одеси на початку ХХ ст., віднайдені на цвинтарі села Крижанівка.

Про це повідомляє член нашої команди Максим Назаренко, який досліджує історичні пам’ятки регіону.

Зокрема, завдяки напису на могилі полковника Запорізької Січі Антона Степановича Крижанівського вдалося встановити дату його смерті.

Крижанівка знаходиться на березі Чорного моря, та фактично є передмістям Одеси. Її назва походить від володінь Антона Крижанівського. Він – представник української козацької старшини, вихрещений єврей, один з найбагатших євреїв Гетьманщини, засновник дворянського роду Крижанівських. У 1761 р. від імператора Петра ІІІ отримав чин бригадира. Один з тих, хто займався фінансами Гетьманщини.

Згідно напису на могилі, Крижанівський прожив 80 років (1722-1802), в той час як до цього датою його смерті вважався липень 1772 року. Також стало відомим по-батькові його дружини Ганни – Павлівна.

Також вдалося відшукати могилу дворянського роду Лузанових, на честь яких названий район та пляж Одеси – Лузанівка, що знаходиться на одеському Пересипу. Цей надгробок встановлений на місці, де колись був склеп цього роду.

Судячи з відкритих джерел, в склепі Лузанових було поховано 8 осіб, зокрема, Наталія Миколаївна Лузанова (урожд. Дембровська) (1819-28.6.1905), дружина Фоми Петровича Лузанова (пом. 1870 р., похований в м. Бендери) – першого власника цих земель, на честь якого і було названо вказаний район Одеси. Церкву, збудовану Лузановими, було розібрано на початку 1930-х, а дачний будинок знищено 1944 р.

Могила подружжя Крижанівських

Могила родини Лузанових-Дембровських на рештках їхнього склепу