Історичний маєток Грохольських-Терещенків у селищі Червоному Житомирської області, про який неодноразово писала “Україна інкогніта”, і який протягом тривалого часу належав жіночому монастирю Житомирській єпархії УПЦ МП, офіційно повернувся у власність держави. Про це повідомляє travels.in.ua з посиланням на пресслужбу Житомирської обласної прокуратури.
- Палац Терещенка. Фото: Роман Маленков
“Бердичівська окружна прокуратура забезпечила реальне виконання рішення суду щодо повернення державі з приватної власності пам’ятки архітектури місцевого значення – будинку-садиби Терещенка, що у смт Червоне Бердичівського району. У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право власності держави на комплекс будівель орієнтовною вартістю 148 мільйонів гривень в особі Міністерства освіти та науки України”, – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що комплекс включає палац XIX століття, будівлі, де розміщалися авіамайстерні, стайні, а також інші господарські приміщення загальною площею понад 4,4 тисячі квадратних метрів.
Усі споруди, що становлять культурну спадщину, передали на баланс Коростишівського професійного аграрного ліцею, який володів маєтком раніше.
Водночас до керівництва ліцею звернулася громадська організація “Червоне туристичне”, яка опікується збереженням пам’ятки, з пропозицією передати об’єкт на її баланс для розвитку туризму в громаді. Як повідомив представник організації Тарас Коновалов, директор ліцею висловив готовність до співпраці.
Нагадаємо, що палац у Червоному, при належній реставрації міг би скласти конкуренцію знаменитому Воронцовському в Алупці, звичайно без гір і моря, зате майже поруч зі столицею.
Стилізована під готичний англійський замок палац постав у 1861 р. коштом шляхтича Адольфа Грохольського, а після його смерті перейшов у власність відомого мецената та цукрового магната Миколи Терещенка.
У 2000 році ВАТ «Червоненський цукровик» безкоштовно передав маєток у власність Житомирської єпархії УПЦ (МП), у підпорядкування якої у 2001 р. у невеличкій частині плацу було створено червоненський Свято-Різдва Христового жіночий монастир. Московські черниці господарювали у пам’ятці попри те, що охоронного договору на пам’ятку архітектури єпархія не мала. Ремонтом та впорядкуванням української пам’ятки вірні московської церква, зауважимо, не переймалися. Все звелося до того, що у кількох помешканнях було проведено такий-сякий ремонт та вставлена пластикові вікна. Пам’ятка місцевого значення, що досить сумнівним чином потрапила до рук пастви московського патріарха Гундяєва/Кірила (останній сумно відомий тим, що благословив війну проти України) продовжила занепадати та руйнуватися.
Враховуючи сумний стан пам’ятки, і що УПЦ (МП) не може дати їй ради влада Червоного виступила за повернення палацу у власність громади.
У серпні 2021 року Бердичівська окружна прокуратура встановила факт протиправного вибуття майна державної форми власності (палацу Терещенка) і передачі її структурам московського патріархату і звернулася до суду з позовом про повернення втраченої нерухомості державі. Усі судові рішення про відмову прокуратура оскаржила.
Судова тяганина тривала кілька років. Представники релігійної структури, що підпорядковується московському патріархату хоч і показали свою повну неспроможність дати лад палацу, але все одно вкрай не бажали повертати Україні знакову і жодним чином не сакральну, а суто світську нерухомість, яка незрозумілим чином потрапила до їх рук. Як із цим корелюється Божа заповідь «Не вкради», – пояснити важко.
Нарешті у цій справі українці мають повну перемогу над московським патріархатом, очолюваним злочинним громадянином Гундяєвим, який відверто і неприховано освячує війну та вбивства ненависних Москві українців.