Головна > Новини > Привласнений УПЦ (МП) палац Терещенків повернули державі

Привласнений УПЦ (МП) палац Терещенків повернули державі

«Україна Інкогніта» неодноразово піднімала тему сумної долі дивовижного палацу Грохольських-Терещенків, що у смт Червоне Житомирької обл. (топонім давній і до комуністів жодним чином).

Палац Терещенка. Фото: Роман Маленков

Палац у Червоному, при належній реставрації міг би скласти конкуренцію  знаменитому Воронцовському в Алупці, звичайно без гір і моря, зате майже поруч зі столицею.

Стилізована під готичний англійський замок палац постав у 1861 р. коштом шляхтича Адольфа Грохольського, а після його смерті перейшов у власність відомого мецената та цукрового магната Миколи Терещенка.

Палац Терещенка. Фото: Роман Маленков

Після приходу до влади більшовиків у палаці облаштували сирітський притулок, а згодом – фабрично-заводське училище, а пізніше ПТУ.

Після того як наприкінці 1990-х ПТУ переїхало до нової будівлі, палац швидко занепав і став руїною. Крадії винесли все, що можна винести, навіть позбивали кахель з підлоги.

Палац Терещенка. Фото: Роман Маленков

У 2000 році ВАТ «Червоненський цукровик» безкоштовно передав маєток у власність Житомирської єпархії УПЦ (МП), у підпорядкування якої у 2001 р. у невеличкій частині плацу було створено червоненський Свято-Різдва Христового жіночий монастир. Московські черниці господарювали у пам’ятці попри те, що охоронного договору на пам’ятку архітектури єпархія не мала. Ремонтом та впорядкуванням української пам’ятки вірні московської церква, зауважимо, не переймалися. Все звелося до того, що у кількох помешканнях було проведено такий-сякий ремонт та вставлена пластикові вікна. Пам’ятка місцевого значення, що досить сумнівним чином потрапила до рук пастви московського патріарха Гундяєва/Кірила (останній сумно відомий тим, що благословив війну проти України) продовжила занепадати та руйнуватися.

Враховуючи сумний стан пам’ятки, і що УПЦ (МП) не може дати їй ради влада Червоного виступила за повернення палацу у власність громади.

У серпні 2021 року Бердичівська окружна прокуратура встановила факт протиправного вибуття майна державної форми власності (палацу Терещенка) і передачі її структурам московського патріархату і звернулася до суду з позовом про повернення втраченої нерухомості державі. Усі судові рішення про відмову прокуратура оскаржила.

Судова тяганина тривала кілька років. Представники релігійної структури, що підпорядковується московському патріархату хоч і показали свою повну неспроможність дати лад палацу, але все одно вкрай не бажали повертати Україні знакову і жодним чином не сакральну, а суто світську нерухомість, яка незрозумілим чином потрапила до їх рук. Як із цим корелюється Божа заповідь «Не вкради», – пояснити важко.

Нарешті у цій справі українці мають першу перемогу над московським патріархатом.

Як сьогодні повідомило агентство «Укрінформ», Господарський суд Житомирської області ухвалив повернути державі маєток Терещенків у смт Червоне, який перебував у власності Житомирської єпархії УПЦ (МП).

Раніше Верховний суд підтримав позицію Житомирської обласної прокуратури щодо незаконності передачі палацу Терещенків у смт Червоне у власність Житомирської єпархії УПЦ (МП) і ухвалив направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду та прийняття законного рішення на захист державних інтересів.

Перемога у суді першої інстанції, зауважимо, це лише перший крок. Потрібно перемогти служителів МП ще у апеляційному і Верховному судах – підлеглі Гундяєва/Кіріла без опору повертати Україні українську власність не збираються