Головна > Новини > Нідерланди повернули Україні незаконно вивезені археологічні артефакти

Нідерланди повернули Україні незаконно вивезені археологічні артефакти

Як повідомляє МКІП, директор Інспекції інформації та спадщини Міністерства освіти, культури і науки Нідерландів Альфред Рус передав Посольству України в Нідерландах 8 предметів археології, які раніше незаконно вивезли з території України.

Фото: МКІП

Йдеться про наконечники списів та стріл з різних археологічних культур і регіонів України, що датуються періодами від римських часів до Середньовіччя. Нідерландські митники перехопили українські предмети культурної спадщини після їхнього прибуття до Нідерландів у березні 2023 року.

Інспекція інформації та спадщини працювала з експертами з Національного музею старожитностей у Лейдені, щоб дослідити походження предметів. Слідство показало, що предмети, ймовірно, були незаконно вивезені.

Після того, як експерти Національного музею історії України підтвердили цей висновок, Інспекція взяла предмети під охорону. Водночас власник предметів, якому вони адресувались, відмовився від претензій до них, оскільки це культурна спадщина України, яка охороняється законом.

Фото: МКІП

Крім того, вони виявилися незаконно вивезеними. Раніше Міністерство культури та інформаційної політики України заявляло, що ці предмети археології є культурними цінностями України. Вони мають історичне, наукове, етнографічне значення для держави. Предмети були вивезені з території України з порушенням вимог національного законодавства у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей. То ж їх потрібно повернути до України та передати до колекцій державних музеїв.

Предмети повертаються в Україну відповідно до Конвенції ЮНЕСКО про заходи, спрямовані на заборону і запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності 1970 року. Нідерланди та Україна є державами-учасницями Конвенції. Країни-учасниці зобов’язані надавати одна одній допомогу при виявленні незаконно вивезених предметів і вживати відповідних заходів для їх повернення в країну походження. У цьому випадку Інспекція дослідила походження предметів, і їх власник відмовився від претензій до них.

Як раніше повідомляла «Україна Інкогніта», сумські правоохоронці викрили чергового чорнокопа.  Чоловік незаконно здійснював  розкопки на археологічних пам’ятках  та привласнював знайдене майно. За даним фактом у поліції відкрили кримінальне провадження.