Ставище

Селище Ставище (стара назва Ставища) є районним центром. У Ставищі мешкає близько 8 тисяч осіб. Історична дата утворення – 1525 рік, хоча ймовірно селище є значно старшим. Вчені припускають що в княжу добу на місці Ставища стояло велике місто Любомир, яке зруйнували татаро-монголи.

башта Браницьких

Модернізований палац Браницьких ( чи те, що від нього залишилось). Фото Ростислава Маленкова

лікарня

Лікарня Браницьких

лікарнялікарняУ 19 столітті Ставище було містечком, але у 17 столітті це було багатолюдне місто, яке користувалося Магдебурзьким правом та було центром староства. Здавна Ставище мало укріплений замок і вважалося козацьким містом, яке часто противилося волі поляків. Так у 1664 році мешканці Ставища повстали, вони вирізали польський гарнізон і захопили владу над містом. Поляки направили проти повсталих великий загін, але напад було вдало відбито. У 1665 році поляки повторили спробу захопити місто, в якому стояв на той час великий козацький загін (кажуть про 16 тисяч козаків) на чолі з полковниками Дашком та Булгаком. Спочатку приїхали польські посли від короля Яна Собєського. Вони пропонували добровільну здачу міста на дуже вигідних умовах. Але козаки не погодились. Тоді під місто прийшло коронне військо, на чолі із самим королем та польським ставлеником на українських землях, кривавим гетьманом Стефаном Чарнецьким. Але штурмом взяти місто не вдалося. Тоді почалася осада, яка тривала 5 місяців. І голод зморив захисників міста. Вони видали Чарнецькому своїх старшин і здали Ставище.

лікарнялікарняНаступного (1666-го) року ставищани знову повстали й розбили великий польський загін Маховського. Тоді Чарнецький зібрав польські полки і знову вирушив на місто. Ставища були взяті штурмом. Значну частину мешканців стратили, місто розграбували та спалили. Після цього воно вже не відродилося як місто. Значна частина мешканців втікла на Лівий берег. Там вони заснували кілька поселень, одне з яких з часом стало великим містом – Суми.

З другої половини 19 століття і до 1917 року Ставище належало родині Браницьких. Вони мали у поселенні маєток із парком. У 1911 році Браницькі збудували у Ставищі лікарню, споруда якої нині є головною пам’яткою селища. Це пам’ятка архітектури місцевого значення. Тут і нині розміщено лікарню.

лікарня

Лікарня Браницьких

трактор

Трактор “Універсал”, на якому працював ветеран колгоспного руху Олександр Смолич

Ставищенський парк Ставищенський парк

Ставищенський парк

Ставищенський парк – пам’ятка садово-паркового мистецтва. Його заклали у 19 столітті Браницькі

49.384328, 30.196953 Дивитись на мапі Google Maps