Як повідомляє 2plus2.ua, в Холодному Яру на Черкащині археологи кілька років досліджують унікальне 3000-річне городище, площа якого сягає 200 гектарів. Це поселення належало стародавнім скіфам.
- Археологічні дослідження скіфської пам’ятки. Фото ілюстративне. Автор: Дмитро Полюхович
Шевченко. Згодом на цій території діяли повстанські загони прихильників УНР, що боролися проти радянської влади (Холодноярська республіка)», — розповів дослідник історії Акім Галімов.
Влітку 2024 року археологи поставали перед труднощами. Чорні археологи шукають артефакти для продажу, а культурний шар поступово нищиться через оранку земель й багато цінних речей можуть назавжди зникнути.
Додаткову проблему створює те, що центральна частина городища досі перебуває в оренді церкви Московського Патріархату, священники якого не лише проти археологічних розкопок, а й регулярно викликають поліцію, звинувачуючи археологів у порушеннях.
«Шість разів викликали поліцію під різними приводами, зокрема навіть заявляли, що ми використовуємо дитячу працю, бо у нас на розкопках працювали студенти-практиканти. Але всі вони були повнолітніми», — розповів керівник Національного парку «Холодний яр» Богдан Легоняк.
Мотронинське городище, яке включає і відомий Мотронинський монастир XIII століття, є надзвичайно цінною археологічною пам’яткою. Та боротьба за збереження цієї спадщини триває.