В березні цього року «Україна Інкогніта» вже повідомляла, що у парафіяльній будівлі на Тернопільщині знайшли старовинний церковний архів метричних та інших рукописних книг. Тоді ж припускалося, що архів може містити інформацію про три століття парафіяльного життя. З питань безпеки місце знахідки не розголошувалося.
Тепер маємо продовження цієї детективної історії.
Як повідомляє РІСУ, — настоятель парафії Православної Церкви України святого Архистратига Михаїла с. Білозірка Кременецького району Олексій Філюк 20 травня передав до Державного архіву Тернопільської області документи історичного характеру, виявлені на території парафії.
Передача здійснена за ініціативи релігійної громади. Документи, на жаль, перебувають у незадовільному стані: передані врозсип та мають ознаки мікробіологічного ураження. Як повідомили в архіві, остаточна оцінка їх змісту та історичної цінності стане можливою лише після проведення заходів із знезараження та реставраційного аналізу. Попереду — кропітка робота архівістів, спрямована на збереження та належне опрацювання переданих матеріалів.
Настоятель храму о. Олексій Філюк поділився обставинами знахідки.
- Так виглядав архів на момент знахідки
«Коли ми прибирали, двері цієї комірчини були закриті, зачинені рокамию… Думаємо, що за тими дверима? Колодочку розбили, відчинили, — а тут архів!», — розповідав настоятель храму святого Архистратига Михаїла о. Олексій Філюк.
Серед знайдених документів — церковні відомості та метричні книги із записами про місцевих жителів. Більшість книг — рукописи, розповів священик.
«Є документ за 1808 рік. Яка каліграфія була в людей! Прошито, пронумеровано, сургучевою печаткою скріплено. Найдавніший документ, який траплявся, — це десь 1750-ті роки».
Сподіваємося, що після консервації та дослідження документів вдасться відкрити чимало сторінок минулого.