За позовом Хмельницької обласної прокуратури повернуто у власність держави пам’ятку археології національного значення – Городище літописного міста Тихомеля ІХ-ХІІІ ст. Про це повідомляє Офіс Генерального прокурора.
- Тихомель. Фото «Україна Інкогніта»
Пам’ятка розташована на території Ямпільської громади. Взята на державний облік ще в 1971 році.
Цей об’єкт культурної спадщини і землі, на яких він знаходиться, є власністю держави.
Водночас встановлено, що під час інвентаризації ділянку незаконно віднесено до земель сільськогосподарського призначення та передано у комунальну власність територіальної громади.
Внаслідок таких дій порушено виключне право власності держави на особливо цінні землі, а також створено реальні ризики пошкодження частини археологічної спадщини України.
З метою недопущення знищення культурної спадщини прокуратура пред’явила до суду позов про зобов’язання повернути ділянку законному власникові.
Позовні вимоги суд задовольнив. Відтак 5 га землі вартістю понад 75 млн грн підлягають поверненню державі.
Довідка
Стародавній Тихомель — літописне місто на Волині, тривалий час був предметом суперечок між Галицьким та Володимирським князівствами. Засноване можливо в Х ст., в період приєднання Волині до Русі Київської (981 р.). Вперше в літописах згадується в 1152 році як місто Волинського князівства під час війни київсько-волинського князя Ізяслава Пантелеймона Мстиславовича з галицьким князем Володимирком Володаровичем. Завдяки зусиллям Ізяслава Мстиславича, Волинь надовго стала вотчиною Ізяславичів. Проте якщо права Ізяславичів на Володимир та Луцьк заперечувати було важко, то за прикордонні з тодішньою Галичиною землі Південної Волині точилася запекла боротьба.
Більше інформації про це унікальне місце читайте на сайті «Україна Інкогніта» у публікації «Тихомель. Аріанська вежа».