Главная > Новости > Палац Свідерських в Жищинцях – надія на порятунок

Палац Свідерських в Жищинцях – надія на порятунок

Палац у селі Жищинці Городоцької громади  — один з найкрасивіших і найсимпатичніших в Хмельницькій області. Зведена в стилях неоготики і класицизму будівлю зазвичай називають «Палацом Свідерських » — за прізвищем останнього власника. Побудував ж палац, швидше за все, ще граф Мнішек, який володів селом у першій половині XIX ст.

Олег Федоров на тлі палацу

Після революції палац використовували як сільський клуб, потім — як школу.

«Коли в 2001-му в Жищинцях побудували нову школу, палац став непотрібним, хоч і залишився на балансі освітян, — говорить начальник відділу культури. національностей, релігій і туризму Городоцької міськради Олег Федоров. — У перший же рік місцеві жителі влаштували там справжній погром: хто електропроводку зривав (у господарстві знадобиться), хто підлоги… Доморощені шукачі скарбів у пошуках незчисленних панських скарбів всі печі розібрали. Навіщо? Добре видно, що до революції тут були каміни — навіть сліди від них залишилися, а печі з’явилися вже в «шкільний період»…

Звичайно дуже хотілося б врятувати палац, але тільки на підготовку необхідної технічної документації і невідкладні роботи потрібно чи не весь освітній і культурний бюджетів громади викласти. Природно, що це нереально. Доводиться або сподіватися на допомогу Києва, або чекати інвестора, готового вкласти в проект…», підсумовує Олег Федоров.

Як повідомив «Україна Ікогніта» Олег Федоров, клопотами очільників громади та відділу культури такого інвестора знайти врешті поталанило. Але спочатку на перепоні стали проблеми із законодавством. Палац отримав статус щойно виявленої пам’ятки архітектури і тому виникла низка бюрократичних перешкод. Незабаром почалося повномасштабне вторгнення. Зрозуміло, що за таких умов стало не до дороговартісних проектів. Однак надія, що давній палац все ж отримає нове життя тепер є.