Главная > Новости > У Каневі попи УПЦ МП приватизували храм зведений ще за Княжої доби

У Каневі попи УПЦ МП приватизували храм зведений ще за Княжої доби

Успенський (Юріївський, Георгієвський) собор у Каневі, збудований ще 1144 року князем Всеволодом Ольговичем і є пам’яткою національного значення, дивним чином опинився у приватній власності московської церкви. Про це, відповідаючи на запитання журналістів «Дзвону», повідомив Митрополит Черкаський і Чигиринський Православної церкви України Іоан.

Успенський собор. Фото Dniprovych/Вікіпедія

«Наскільки мені відомо, ця споруда як пам’ятка культури та історії вже не у володінні Міністерства культури, а якимось чином опинилась у володінні УПЦ московського патріархату, хоча законом це заборонено. І наша церква апелює до Національного заповідника Тараса Шевченка, щоб він почав дії з повернення цієї пам’ятки у володіння держави. Схожі ситуації ми спостерігали і у інших областях України, однак поки що мені не відомі прецеденти, щоб храми повертались державі», – наголосив владика Іоан.

Кілька фактів з історії храму

Собор зведено князем Всеволодом Олеговичем у 1144 р. по типу шестистовпного одноверхого храму. Від початку він був присвячений Св. Георгію (Юрію).

Юр’ївський (Успенський) собор у Каневі. 1144 р. Реконструкція Ю. С. Асеєва, М. Ю. Онищенка та П. Г. Юрченка. Джерело: Історія українського мистецтва.

Собор дуже шанували козаки. У 1587 р. до нього привезли тіло закатованого у Львові  Івана Підкови для поховання.

У 1678 р. яничари захопили Канів та підпалили собор у якому ховались сотні містян разом із настоятелем Макарієм Токаревським.

Відновили собор лише у 1781–1787 роках зусиллями греко-католиків. Сучасного вигляду йому надали у 1805–1810 роках, коли до нього добудували дзвіницю та башту, а сама споруда набула рис класицизму.

У 1833 р., коли російський уряд розгорнув репресії проти римо-католиків та уніатів храм силоміць передали російській церкві.  Тоді ж його пересвятили із храму Св. Георгія на честь Успіння.

10-12 травня 1861 р. у соборі перед похованням на  дніпровській кручі стояла домовина з тілом Тараса Шевченка.

Виходячи із останнього, приватизований московськими попами храм для українців є подвійною святинею.