В Запорізькій області, в селі Грушівка (колишня назва Lichtfelde) Токмацького району, досі стоїть споруда міцного вітряку т.зв. голландського типу, який залишився від колишньої німецької колонії. Він не внесений до реєстрів пам’яток та знаходиться під загрозою руйнації.
Унікальність млина полягає в тому, що подібних млинів в області збереглося всього лише два (ще один — в селі Зразкове Мелітопольського району). Окрім того, млин в Грушівці — єдиний вітряк, побудований німцями-меннонітами, що зберігся до наших днів!
Ще сторіччя тому подібні млини працювали майже в кожній менонітській колонії, у т.ч. в колонії Александкроне, яка сьогодні є південною частиною Грушівки.
До кінця XIX ст. в колонії Александкроні працювали два великі вітряки. Перший належав Генріху Пеннеру, але в 1908 р.куплений компанією «Вінс і Ко», інший млин, чиї руїни сьогодні стоять у полі, належав спочатку Абраму Конраду та Корнеліусу Фасту, а останнім власником був меноніт на прізвище Вібе.
Млин припинив працювати 1952 року. Через деякий час пожежа знищила зовнішні дерев’яні елементи конструкції. А цегляний конус залишився безхазяйно стояти.
Незважаючи на свою унікальність, вітряк у селі Грушівка не має статусу пам’ятки архітектури та історії, від чого з кожним днем стає все більш вразливим, ризикуючи, як і інші архітектурні будівлі в селі, бути розібраним на цеглу.
Джерело: localtravel.com.ua