Правоохоронці встановлюють обставини та підстави проведення масштабних будівельних робіт в історичній частині давнього Острога (Рівненська обл). Про це повідомила пресслужба Рівненської обласної прокуратури за матеріалами Здолбунівської окружної прокуратури.
- Тут і далі фото Микола Бендюк
Як ідеться у повідомленні, Здолбунівська окружна прокуратура розпочала досудове розслідування за фактом умисного незаконного знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини чи їх частин (ч. 2 ст. 298 КК України).
За даними слідства, по вулиці Академічній в Острозі забудовник розпочав проведення земляних робіт, що може призвести до руйнування підземних пам’яток культурної спадщини.
Зокрема, роботи ведуться в центральній частині історичного населеного пункту, де розташована пам’ятка археології місцевого значення – Городище літописного міста Острога.
Наразі у кримінальному провадженні проводяться необхідні першочергові слідчі дії.
Досудове розслідування здійснює група слідчих СВ ВП №3 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області (м.Острог).
Першим на цей злочин проти історичної спадщини звернув увагу керівник Арт-Кластеру Острозької академії відомий історик та мистецтвознавець Микола Бендюк. На своїй сторінці у мережі Фейсбук він залишив наступний запис:
— В Острозі чергове знищення пам’ятки забудовниками!!!
Забудовники на території нижнього замку князів Острозьких, без жодних дозволів, знищили археологічний шар і, очевидно, усипальницю Яна-Вільгельма Роттаріуша, який був острозьким старостою та полковником військ його королівської величності, що помер 1728 року.
Хоча ми точно не знаємо кому належала ця усипальниця. Вона знаходиться на віддалі приблизно 10 метрів від костелу. Ми знаємо що в костелі, або й в окремій усипальниці, була похована й засновниця Острозької академії княжна Гальшка Острозька і її двоюрідний брат Костянтин Костянтинович Острозький. Але я вважаю що їх поклали в самому костелі, а полковника Роттаріуша все ж поховали в окремому склепі.
- Фрагмент карнизу склепу
В Острозькому державному історико-культурному заповіднику й до сьогодні зберігається натрунний портрет полковника, який керував містом на початку 18 ст. В усякому разі чий це був склеп ми вже цього не дізнаємося. Забудовники зробили трюк, який використовують практично у всіх містах України. Вони частково фінансують дослідження археологами невеликої ділянки землі, на своєму будівельному майданчику, і, коли археологи дають висновок що можна проводити будівельні роботи на дослідженій території, але на всій іншій недослідженій ділянці роботи заборонені, аж до повного археологічного дослідження.
Забудовники зазвичай бачать лише першу частину звіту археологів і «не помічають» другої. Так сталося й у цьому випадку.
Забудовники обнесли будівельний майданчик високим парканом і за три дні, нікого не впускаючи на територію, бульдозером знищили увесь культурний шар, в тому числі й усипальницю. І це все через дорогу від адміністрації Державного історико-культурного заповідника м. ОСТРОГА. Це викликає підозру на зговір із забудовниками. Працівника музею археолога Бондарчука Олександра Ананійовича на територію не пускала охорона. Хоч в умовах роботи на такій ділянці є обов’язковість нагляду за будь якими діями із землею археологами.
Я писав та телефонував до обласного управління культури Рівненської області, то мене запевняли що ніяких робіт на об’єкті не ведеться. І це в той час, як землю із людськими кістками та залишками усипальниці вивозили на окраїну міста. Я з археологом пішов на місце вивозу землі і побачив там залишки острозької історії на купах сміття. Там і людські черепи, і кам’яний тесаний карниз усипальниці, уламки кераміки давньоруського часу і часу князів Острозьких; і навіть ми знайшли натільну іконку 18 ст. із зображенням Богородиці та святого Франциска.
Сподіваємося, що правоохоронці дадуть гідну оцінку цьому злочину проти культури і всі винні будуть покарані