Головна > Новини > Тернопільську Катедру перебудують згідно Закону – УГКЦ

Тернопільську Катедру перебудують згідно Закону – УГКЦ

Тернопільсько-Зборівська єпархія УГКЦ офіційно відреагувала на критику проекту перебудови комплексу Катедри в Тернополі з боку громадськості. Про це повідомляє «Перший онлайн».

Перебудований монастирський корпус кардинально змінить вигляд комплексу Катедри. Фото “20 хвилин”

Нагадаємо, згідно з проектом «реставрації» пам’ятки культури національного значення планується добудувати додатковий мансардовий поверх на корпусі колишнього монастиря домініканців, що входить до комплексу Катедри.

Також нагадаємо, що сам термін “реставрація” передбачає виключно відтворення (збереження) первісного вигляду, а не його кардинальну зміну у вигляді добудови додаткового поверху.

У відповідь на критику громадськості представники УГКЦ оприлюднили офіційне звернення у якому, зокрема, йдеться:

«До розробки проекту [“реставрації”] були залучені провідні фахівці у галузі архітектури та містобудування у відповідності до вимог чинного законодавства. Остаточно проект отримав погодження Міністерства культури України, тому закиди у соцмережах про порушення процедури виготовлення проектної документації безпідставні», – зазначили у своєму зверненні в Тернопільсько-Зборівській єпархії.

Також представники УГКЦ зазначили, що:

«Науково-проектна документація передбачає відновлення автентичної частини пам’ятки архітектури, а саме зняття всіх нашарувань радянського періоду, а також пристосування цієї пам’ятки до сучасних потреб. […] Пристосування полягає у тому, щоби замінити технічний дах радянської доби на новий, придатний до використання. Подібні архітектурні рішення вже втілені у відреставрованих пам’ятках архітектури Західної України».

У цій частині звернення тішить посилання на інші спотворені перебудовами пам’ятки. Мовляв, якщо тоді це вдалося, то чому у нашому випадку хтось має нахабство  обурюватися вандалізмом?

Проект перебудови Катедри. Фото “Історична правда”

Цікавою є й відверта спекуляція на «радянській добі». Так, погодимося, – сучасний дах після руйнувань часів Другої світової війни  відновили за СРСР, але, наголосимо, у тому вигляді, який був раніше. Тобто при усьому бажанні віднести той дах до радянської спадщини не виходить.

На завершення представники УГКЦ висловили жаль, що знайшлися недолугі люди, які критикують запланований акт вандалізму:

«Нам прикро, що через недостовірну інформацію у громадськості могли виникнути нерозуміння намірів і цілей архиєпархії щодо цією справи. Необґрунтована критика, умисні перекручування, якими добрими мотивами вони не прикривалися б, можуть позбавити цю пам’ятку шансу відновлення та збереження для майбутніх поколінь. Отож від спільної праці та конструктивного підходу до її реставрації залежить збереження її для міста», – йдеться у відповіді курії Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ.

У згаданій заяві УГКЦ, коли в усьому роблять винними активістів, а не тих хто потворить та нищить історичну спадщину, нічого нового немає. Нагадаємо, що навіть після скандального нищення вірними УГКЦ стінонопису роботи знаменитих художників Модеста Сосенка та Юліана Буцманюка у Славському, керівництво Церкви побачило у цьому акті зухвалого вандалізму лише «поспішне рішення громади». А от винними зробило небайдужих активістів. Зокрема Управління Самбірсько-Дрогобицької єпархії тоді заявило, що вірні УГКЦ були спровоковані на вандалізм «принизливими висловлюваннями та образами, які в цьому конфліктному контексті лунали на адресу мешканців селища, і деякими відверто помилковими і некомпетентними заявами різних активістів».

Священика, під керівництвом якого було вчинено жахливий злочин проти української культури Церква так і не покарала і винним не визнала.