Головна > Новини > В Іллінцях знайдено давні єврейські фрески (фото)

В Іллінцях знайдено давні єврейські фрески (фото)

Як щойно повідомив «Україна Інкогніта» операційний директор Об’єднаної єврейської общини України Віталій Камозін, в Іллінцях, що на Вінниччині виявлено великий масив давнього єврейського стінопису.

Жертвопринесення Іцхака. Тут і далі фото: Алік Лехцер

Іллінці відомі великою кількістю пам’яток історії і архітектори. Серед них чимало і єврейської спадщини. Зокрема це Велика Синагога XVIII століття, чи  не єдина із уцілілих божниць, зведених у стилі бароко.

До комплексу споруд синагоги входила і споруда, яку спеціалісти визначають як Бейт-мідраш (івр. בית מדרש‎; «дім учення», «дім навчання», «зала для навчання») — приміщення, призначене для вивчення Тори, а також Мішни, Талмуду.

За словами пана Камозіна  минулої весни керівник місцевої єврейської громади Алік Лехцер для потреб громади викупив цю споруду, яка після того, як синагогу закрили комуністи,  використовувалася під крупорушку (саму ж божницю перетворили на лісопилку).  Тоді ж на одній зі стін знайшли давні фрески. Нині під час ремонтних робіт з’ясували, що фрески збереглися в кількох інших приміщеннях.

Фрески вірогідно відносяться до межі ХІХ-ХХ століть. На них зображено ілюстрації до Тори (Старого Заповіту) та інших Священних книг євреїв.  Зокрема на одній бачимо знаменитий сюжет жертвопринесення Авраамом сина свого Іцхака. Про що сповіщає ще й напис на івриті: «І побачиш, як зв’язував перед Тобою Авраам сина свого Іцхака».

«Думаємо про подальшу ретельну чистку та реставрацію», – зазначив Віталій Камозін.

Детальніше про пам’ятки Іллінців читайте в публікації «Іллінці. Храми, метеоритний кратер та «Гей, соколи»».

Як раніше повідомляла «Україна Інкогніта», – в селі Кузьмин  завдяки пожежі у старій синагозі відкрився давній стінопис.