Володимирівка (Наталіївка). Щусєвська перлина в туберкульозному санаторії

Садибу у гарному сосновому лісі, на березі річки Мерчик, неподалік від сільця Сорокове (заснованого у 1810 році) почав будувати Іван Харитоненко (про цього мільйонера-мецената ми вже писали у нарисі про Суми). Він же й назвав садибу Наталіївкою (на честь своєї молодшої дочки). Справу розбудови маєтку продовжив син Івана Герасимовича – Павло. За його кошти було зведено великий палац і більшість садибних споруд: флігель, манеж, стайні, водонапірна вежа. Справжньою окрасою маєтку стала велика брама зведена за проектом відомого архітектора Олексія Щусєва. Колись її прикрашали половецькі кам’яні баби. Нещодавно вони зникли.

Владимировка (Натальевка)

Владимировка (Натальевка)

Флігель садиби Харитоненків та леви, що його охороняють

Палац було зруйновано в роки ІІ Світової війни. Решта будівель, у різному стані, дотягли до нашого часу.

Колишні господарі маєтку – Харитоненки – жили у Наталіївці, а нинішні мешканці живуть у селі під новою назвою – Володимирівка (звідки взялася ця назва – хто-зна). Господарі були цукрозаводчиками, а більшість сучасних мешканців садиби – пацієнти туберкульозного санаторію, що розміщений тут із 1946 року. Пацієнти санаторію і складають основну парафію Спаської церкви – перлини архітектурного ансамблю Наталіївки. Її збудував теж Щусєв. Будівництво закінчилося у 1913 році, якраз до вінчання Наталії Харитоненка із князем Горчаковим.

Владимировка (Натальевка)

Спаська церква (1913 р.)

Владимировка (Натальевка)

Спаська церква на ескізі Щусєва (поцуплено ось тут)

Владимировка (Натальевка)

Владимировка (Натальевка)

Владимировка (Натальевка)

Владимировка (Натальевка)

Медальйони та барельєфи Спаської церкви

Щусєв поєднав у будівлі церкви мотиви давньоруських храмів та архітектурні стилі початку 20 століття. Стіни прикрашені багатим та загадковим декором – із тайнописами та біблійними сюжетами. В храмі можна побачити фрагменти розпису початку 20 століття. А раніше тут зберігалася унікальна колекція ікон 12-18 століть, зібрана Харитоненками.

Точна копія Спаської церкви стоїть у Франції, в місті Ніцца. Це теж будівля Харитоненків – нащадків що емігрували у 1917 році.

Нинішня Володимирівка – це не зовсім село, адже обмежується воно якраз територією санаторію. І функціонує воно за рахунок санаторію (а той в свою чергу існує за рахунок обласного бюджету). Санаторій оточено парком, який вважається пам’яткою садово-паркового мистецтва й був закладений ще Іваном Харитоненком.

Текст Романа Маленкова, фото Олега Години.

Дивіться відео про Володимирівку

Владимировка (Натальевка)

Брама

Владимировка (Натальевка)

Водонапірна башта

50.076532, 35.282490 Дивитись на мапі Google Maps