Садибу у гарному сосновому лісі, на березі річки Мерчик, неподалік від сільця Сорокове (заснованого у 1810 році) почав будувати Іван Харитоненко (про цього мільйонера-мецената ми вже писали у нарисі про Суми). Він же й назвав садибу Наталіївкою (на честь своєї молодшої дочки). Справу розбудови маєтку продовжив син Івана Герасимовича – Павло. За його кошти було зведено великий палац і більшість садибних споруд: флігель, манеж, стайні, водонапірна вежа. Справжньою окрасою маєтку стала велика брама зведена за проектом відомого архітектора Олексія Щусєва. Колись її прикрашали половецькі кам’яні баби. Нещодавно вони зникли.
Спаська церква
Палац було зруйновано в роки ІІ Світової війни. Решта будівель, у різному стані, дотягли до нашого часу.
Колишні господарі маєтку – Харитоненки – жили у Наталіївці, а нинішні мешканці живуть у селі під новою назвою – Володимирівка (звідки взялася ця назва – хто-зна). Господарі були цукрозаводчиками, а більшість сучасних мешканців садиби – пацієнти туберкульозного санаторію, що розміщений тут із 1946 року. Пацієнти санаторію і складають основну парафію Спаської церкви – перлини архітектурного ансамблю Наталіївки. Її збудував теж Щусєв. Будівництво закінчилося у 1913 році, якраз до вінчання Наталії Харитоненка із князем Горчаковим.
Медальйони та барельєфи Спаської церкви
Щусєв поєднав у будівлі церкви мотиви давньоруських храмів та архітектурні стилі початку 20 століття. Стіни прикрашені багатим та загадковим декором – із тайнописами та біблійними сюжетами. В храмі можна побачити фрагменти розпису початку 20 століття. А раніше тут зберігалася унікальна колекція ікон 12-18 століть, зібрана Харитоненками.
Точна копія Спаської церкви стоїть у Франції, в місті Ніцца. Це теж будівля Харитоненків – нащадків що емігрували у 1917 році.
Нинішня Володимирівка – це не зовсім село, адже обмежується воно якраз територією санаторію. І функціонує воно за рахунок санаторію (а той в свою чергу існує за рахунок обласного бюджету). Санаторій оточено парком, який вважається пам’яткою садово-паркового мистецтва й був закладений ще Іваном Харитоненком.
Текст та фото Романа Маленкова
Флігель маєтку Харитоненків
Різні будівлі маєтку Харитоненків