Головна > Новини > ЮНЕСКО затвердило список із 20 об’єктів які в умовах війни перебуватимуть під посиленим захистом

ЮНЕСКО затвердило список із 20 об’єктів які в умовах війни перебуватимуть під посиленим захистом

7 вересня представники Міністерства культури та інформаційної політики України взяли участь у третьому позачерговому засіданні Комітету Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту. Про це повідомляє офіційний сайт МКІП.

Засідання Комітету. Фото: прес-служба МКІП

Під час засідання Комітет ЮНЕСКО підтримав ініціативу України і прийняв рішення про внесення об’єктів під посилений захист.

Мова йде про більшість об’єктів, які входять до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та до попереднього Списку світової спадщини ЮНЕСКО, без врахування об’єктів, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях, історичного центру Одеси та Чернігова. Це безпрецедентно великий список. Мова йде про наступні об’єкти:

1. Собор Святої Софії та пов’язані з ним монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра;

2.  Львів – Ансамбль історичного центру;

3. Дерев’яні церкви карпатського регіону. Ясінянська церква Вознесіння Господнього;

4. Дерев’яні церкви карпатського регіону. Жовківська церква Пресвятої Трійці;

5. Дерев’яні церкви карпатського регіону. Матківська церква Введення в храм Пресвятої Богородиці;

6.  Дерев’яні церкви карпатського регіону. Нижньовербізька церква Різдва Пресвятої Богородиці;

7.  Дерев’яні церкви карпатського регіону. Потелицька церква Зіслання Святого Духа;

8. Дерев’яні церкви карпатського регіону. Рогатин – церква Зіслання Святого Духа;

9.   Резиденція Буковинських і Далматинських митрополитів;

10.  Геодезична дуга Струве – Катеринівка;

11.  Геодезична дуга Струве – Баранівка;

12.  Геодезична дуга Струве – Фельштин;

13.  Геодезична дуга Струве – Старо-Некрасівка;

14. Астрономічна обсерваторія Київського національного університету;

15. Культурний ландшафт каньйону в Кам’янці-Подільському;

16. Дендрологічний парк “Софіївка”;

17.  Держпром (будівля Державної промисловості);

18.  Науково-дослідний інститут (НДІ) Астрономічна обсерваторія Одеського національного університету;

19.  Науково-дослідний інститут (НДІ) Миколаївська астрономічна обсерваторія;

20. Могила Тараса Шевченка та Державний історико-природничий музей-заповідник.

«Вже понад 500 днів український народ продовжує виявляти свою стійкість та демонструє свою рішучість у боротьбі з агресором. Ми не сприймаємо війну як звичайну річ. Ми не приймаємо ні окупацію наших територій, ні знищення нашої культурної спадщини. Тож нехай це засідання буде ще одним кроком нашої спільної місії – збереження та відновлення об’єктів культурної спадщини», – сказала під час виступу заступниця Міністра культури та інформаційної політики України Анастасія Бондар.

Під час засідання також розглядалися питання міжнародної підтримки України. Сторони-учасники Комітету підтвердили свою готовність надавати допомогу Україні. Зокрема, Україна буде продовжувати отримувати міжнародну допомогу з Фонду на екстренні заходи. При цьому враховуватимуться попередні висновки Міжнародної експертної місії ЮНЕСКО з оцінки завданих збитків культурним та релігійним об’єктам в Одесі. Планується також підготовка фахівців у галузі захисту культурних цінностей, проведення тренінгів для військових та інші заходи.

Учасники та присутні Комітету висловили солідарність з Україною та українським народом, а також висловили глибоку стурбованість через цілеспрямоване знищення культурного сектору російськими військами.

За результатами засідання була прийнята Декларація про захист культурної спадщини в Україні, запропонована українською стороною.

Як повідомляє Укрінформ, більш як пів тисячі об’єктів культурної спадщини, у тому числі пам’яток, були пошкоджені або знищені внаслідок російської агресії. Але це лише видима частина айсбергу українських культурних втрат, адже на окупованих територіях росіяни вже провели понад 70 незаконних археологічних розкопок і планують ще 100. Таким чином, українців позбавляють тих пластів культури та історії, які не були вивчені досконально і відтепер втрачені назавжди. Окупанти розікрали фонди музеїв на окупованій території, як наприклад Херсонський краєзнавчий музей чи Кам’яну Могилу на Запоріжжі, а також витягають цінності із землі вздовж траси Таврида та у Херсонесі Таврійському, який входить до світової спадщини ЮНЕСКО.