Жукля

Село Жукля розташоване на сході Корюківського району. Центр сільської ради. Кількість населення – близько 500 осіб.

Жукля. Покровская церковь

Жукля. Покровская церковь

Покровська церква (1911-1914 рр.)

Щоб дістатись до Жуклі від Новгород-Сіверського, їдемо на південний захід, до села Хлоп’яники. Тут повертаємо праворуч згідно із дороговказом на Холми. Але на півшляху до Холмів повертаємо ліворуч на село ЖУКЛЯ. І відразу після в’їзду у село, зупиняємось на березі ставка, щоб сфотографувати захоплююче видовище – відображення у дзеркальних водах величезної і величної білокам’яної церкви.

Зараз я вже можу сміливо сказати – Покровська церква у Жуклі гідний конкурент Покровської церкви у Пархомівці (на Київщині). Вдалий синтез українського та російського модерну із неоруським стилем робить церкву у Жуклі справжнім архітектурним шедевром. А ще вражають її розміри.

Село Жукля було засноване до початку XVI століття переселенцями із Литви. Назва села має литовське походження (жукля по-литовськи – «рибальське поселення, рибалка, риболовля»). Тривалий час село було маєтністю родини Апостолів, але вже з кінця ХІХ століття Жукля перебувала у власності Миколи Комстадіуса.

Жукля. Покровская церковь

Жукля. Покровская церковь

Жукля. Покровская церковь

Микола Миколайович Комстадіус мав шведське походження. Він був генерал-майором царської армії. Керував багатьма військовими підрозділами, був начальником охорони імператора Миколи ІІ.

Коли наприкінці ХІХ століття у Жуклі згоріла дерев’яна церква Комстадіус пообіцяв селянам збудувати таку церкву, яка не горітиме. І збудував. Для цього були запрошені будівельники із Петербургу. Будівництво велося із 1911 по 1914 роки. Селяни були вражені новим храмом.

Доречі, Покровська церква у Жуклі підпорядковується Київському патріархату, причому вибір селяни зробили самостійно, написавши відповідну заяву у «область».

Описувати церкву немає сенсу – її потрібно побачити. Нечисленні туристи, які відвідують Жуклю, називають церкву одним з найгарніших храмів України.

Текст та фото Романа Маленкова

Жукля. Покровская церковь

Жукля. Покровская церковь

PS. Автором проекту Покровської церкви називають Великого князя Петря Миколайовича Романова. Архітекторами, які керували будівництвом були Андрій Білогруд і Павло Княгницький (про це нині говорить табличка на стіні храму).

Більше дивіться у фотогалереї “Жукля. Покровська церква”

Ось тут детальна інформація про Покровську церкву у Жуклі

51.819599, 32.659607 Дивитись на мапі Google Maps