Вільнянськ.

Вільнянськ – центр району у Запорізькій області, в якому мешкає близько 15 тисяч осіб. Історія містечка досить коротка – заснували його у 1873 році, біля однойменної залізничної станції. Так воно і було Софіївкою до 1939 року – тоді його перейменували у Красноармійськ. У 1966 році Красноармійськ став Червоноармійськом, але не побув ним і одного року, адже в тому ж 1966 році його перейменували у Вільнянськ, за ім’ям річки на якій він лежить – Вільнянки.

Залізнична станція Софіївка перетворилася на крупний перевалочний пункт, з якого вивозили зерно. Тоді було створено Софіївське сільськогосподарське товариство. Із села, Софіївка перетворилася у селище, яке із часом розвинулося у промисловий центр. Німецькі колоністи Классен та Нейфельд заснували чавуно-ливарний завод з виробництва сільгоспмашин. Із часом продукція заводу заслужила велику популярність у Російській імперії і, навіть, за її межами. В радянський період завод перейменували у імені Т.Г.Шевченка. Він працює і нині.

У Вільнянську збереглося небагато старовини. Це корпуси заводу Классена-Нейфельда, контора заводу, фабричне початкове училище (цікава будівля, зведена у стилі модерну) та Володимирський собор. Останній зведений у єпархіальному стилі, типовому для мурованих храмів колишньої Новоросії – квадратний об’єм, п’ять невеликих бань, та прибудована дзвіниця. Збудували храм у 1902 році.

Текст та фото Романа Маленкова.

Більше фото дивіться у нашій галереї.

47.940583, 35.421776 Дивитись на мапі Google Maps