Home > News > У Луцьку під загрозою “реконструкції” опинився історичний будинок

У Луцьку під загрозою “реконструкції” опинився історичний будинок

Приміщення будинку Прайзлерів у Луцьку на вулиці Кафедральній, 4, віддадуть в довгострокову оренду невідомому приватному інвестору, який планує відкрити тут готель і ресторан.

Про це повідомляє портал “ГІТ”.

19 листопада 2021 року очільниця відділу управління майном комунальної власності Алла Грабко на засіданні постійної комісії Луцької міської ради з питань комунального майна та приватизації заявила, що вже є інвестор, готовий вкласти кошти у реконструкцію цього приміщення. У його намірах – облаштування там готелю та ресторану. Але хто цей інвестор, чиновниця не сказала, невідомо це й досі.

Наразі будівля в непривабливому стані. Вона потребує немалих капіталовкладень.

У записці, прикладеної до проекту постанови, обґрунтовується необхідність передачі пам’ятки архітектури в довгострокову оренду. Реалізувати проєкт мають намір за 4 роки: протягом перших двох розробити і затвердити проєктно-кошторисну документацію, протягом наступних двох – провести реконструкцію і почати експлуатацію.

Тим часом архітектор Володимир Цапюк застерігає від такого підходу.

“Гостинний двір Прайзлерів – чудова пам‘ятка архітектури і урбаністики міста. Цінний не тільки її делікатний цегляний фасад, деталі виконання даху, вікон і дверей, а й передусім масштаб і розташування. Цей будинок разом з т. зв. Будинком Косачів навпроти задають тон вигляду, пропорціям, атмосфері вулиці.
Квартал навпроти пам‘ятки уже забудований різним пінопластовим псевдо архітектурним непотребом. І з огляду на те, що міську владу такий вигляд старого міста влаштовує, така ж доля чекає і на будинок Прайзлерів”, – пише він.

Далі Цапюк критикує реалізацію плану перетворення будинку на готель, вказуючи на те, що конкурс з цього приводу влада проводити не бажає, а віддає будівлю інвестору, ім’я якого не розголошується. Тобто, ця історія з самого початку – непрозора.

“Об‘єкт планують здавати в пільгову оренду, можливо навіть за символічну 1 гривню. Тож після реставрації будинку місто протягом 30 років не отримуватиме нічого, окрім запаркованоі прибудинкової території”, – також вказує архітектор.

Він прогнозує й заміну дверей і вікон на пластикові, адже навіть у вежі Луцького замку це було зроблено – та видано за “реставрацію”.

Також нема гарантії, пищше Цапюк, що буде автентична кладка буде збережена, а не “обліплена пінопластом” та помальована у “примітивні кольори, як будинки навпроти”.