Головна > Блог > Долина р. Джурла

Долина р. Джурла

Це розповідь про подорож від мису Сотера (точніше, від “Кам’яних грибів”) до водоспаду Джурла уздовж однойменної річки. До речі, сама річка має одразу три назви Джурла, Алака і Сотера. Верхня частина — Джурла, середня — Алака, нижня — Сотера. Така різноманітнісь пов’язана з тим, що кримські татари не сприймали річки як єдине ціле і давали назви не річці, а місцевості в якій вона тече. Воно й не дивно: річка настільки пошматована водоспадами, що інколи важко дістатися з однієї гірської полонини на іншу. Втім, усе по порядку.

Наша подорож починається від “Кам’яних грибів Сотери”, що розташовані в місці злиття долини Сотери з її лівою притокою, балкою Біюк-дере. Це феноменальні унікуми геології. Книга Рекордів Криму пише, що “капелюхи” грибів утворені міцними плитами сірувато-бурого конгломерату верхньоюрських часів. Вони виконують роль “даху”, що оберігає від розмиву ніжку – підставу “гриба”. Ніжки ж “грибів” складені більш рихлими червонуватими відкладеннями, що представляють землисту масу, перемішану з кам’яними включеннями і міцно зцементовану вапняним туфом. Така будова кам’яних фігур навіть при невеликій товщині ніжки “гриба” (до 1…1,5 м в поперечнику) дозволяє їм міцно триматися на схилі багато десяток і навіть сотні років.
Висота цих “грибів” сягає 7 м, діаметр “капелюшка” – 2 м, а її товщина – 0,5 м. Є “грибки” і трохи менше 1-2 м заввишки. Коренасті і товсті земляні піраміди продовжують рости. Мало того, над поверхнею схилу пробивається нове покоління цих дивовижних творінь природи. На жаль, гриби дуже крихкі і руйнуються під дією часу. Так, в 80-х роках минулого сторіччя потерпів «крах» один з найстрункіших і найгарніших грибів – його «капелюх» знаходиться прямо у двох ще живих екземплярів.
Феноменальні унікуми узяті під охорону: долина Сотери з 1960 р. оголошена державним пам’ятником природи, а з 1980 р. дістала статус заповідного урочища.

Кам'яні гриби

Від грибів спускаємося вниз до Сотері, і йдемо вгору за течією, по натоптаний стежці, поруч з руслом, по лівому березі. Незабаром стежка перебереться на правий берег і призведе до першого водоспаду.

Водоспад 1

Біля течії у камні росте дерево із “патріотичною” формою:

Дерево

Чимдалі течія річки звужується, але попри маловодність кількість каскадів, порогів, водоспадів вражає.

Водоспад 2

Водоспад 3

Водоспад 4

Водоспад 5

Найвідоміший серед цих водоспадів – водоспад Гейзер. До нього йде натоптана стежка. Перед підходом до водоспаду Гейзер стежка почне відчутно набирати висоту. Перед водоспадом великий майданчик. Навесні водоспад, спадаючи з 10-метрової висоти, ударяється об виступаючий знизу камінь, від якого вода відскакує вгору досить потужним фонтаном – ось звідки назва, дуже на гейзер схоже.

Водоспад Гейзер

Більшість туристів зупиняється саме тут. Але наш шлях іде далі, нагору. Після Гейзера долина стає значно вужчою і крутішою. Стежка постійно губиться на кам’яних виступах. Без компаса орієнтуватися важкувато, а йти понад річкою стає неможливо через високі водоспади.

У хащах понад річкою уже сутеніє...

Врешті-решт, починаємо підійматися угору на Пн-Сх від річки. Та от течію уже не видно, а шлях перегороджує високе скелясте урвище.

Урвище

Урвище

Вид навколо вражає, але… Панорама долини … але по суті, настає вирішальна мить. На годиннику 15:30, однак тільки зараз розумієш усю екстремальність ситуації. На спуск униз нема ні волі, ні бажання. Шляху угору в природі буквально не існує. Головне це вчасно зрозуміти. Спускаємося нижче і шукаємо інший шлях у північному напрямку. Долаємо кілька скелястих відступів і знаходимо ледь помітну стежку. Та це лише початок: попереду півторагодинний шлях нагору крізь густі зарості. Зрештою, нагорі – такий собі видовий майданчик на скелі:

Панорама долини

Чимдалі угору, тим бібльше змінюється ландшафт. Тепер навколо дубовий гай з кількома полянами, явно підлаштованих під стоянки. Неподалеко біля широкої стежини на скелі викарбувано напис в пам’ять про загиблого інструктора-альпініста. Це надихає.

Дубовий гай

Надалі йдемо уже широким шляхом в напрямку течії річки. Тут її русло стає ширшим, долина пологішою. Навколо продовжується той самий темний дубовий гай. Втім далі береги знову крутішають, а річка майже повністю тече скелями. Доводиться знову відходити від русла і підійматися скелястим виступом якомога простішим шляхом. Нагорі скелі русло приймає несподівані форми: ручай тече ніби ванночками, переливаючись, мов первісний годинниковий механізм. Важко повірити у те, що це нерукотворне явище.

Ванночки у течії

Ідемо вище… Дно річки стає вкритим шаром гальки, на шляху зустрічається іще один водоспад.

Знову водоспад

Як виявилось, наступним водоспадом на шляху стане вже сам Джурлинський. Недалеко від нього є однойменна турстоянка, поруч є джерело. Тут починається добре проторена “Коров’яча стежка”, що веде на Пд-Сх – до с.Лучисте.