Пліснява руйнує історико-культурну пам’ятку національного значення – заповідник Самчики, що на Хмельниччині. Грибок з’явився у палаці через вологі стіни у холодну пору року та відсутність опалення. Виконати реставраційні роботи неможливо через призупинення фінансування під час повномасштабного вторгнення. Про це повідомляє vsim.ua.
- Самчики. Фото: “Україна Інкогніта”/Дмитро Полюхович
У XIX столітті парадна зала південної анфілади палацу державного історико-культурного заповідника “Самчики” слугувала для відпочинку гостей, а нині її стіни вкрились пліснявою. “Цвісти” стіни палацу та старовинний паркет почали ще 6-8 років тому”, – про це Суспільному розповів тимчасово виконуючий обов’язки директора Богдан Пажинський.
- Самчики. Фото: “Україна Інкогніта”/Дмитро Полюхович
“Пліснява і грибок “добили” паркет. Щоб його врятувати, ми були змушені його зняти і застелити підлогу дошками. Були фрагменти ще “живі”, “здорові”, і щоб вберегти автентичність, заміри, ми його зняли, він у нас зберігається у фондосховищі”, – розповідає чоловік.
Вологі стіни та підлога вже і в Японському кабінеті, – за словами Богдана, тут паркет ще австрійського виробництва – 1854 року.
- Фото: Суспільне-Хмельницький
У 1991 році виконувалися роботи щодо просочення фундаментів будівлі для того, щоб не було заволоження грунтовими водами. “Але це був 91 рік”, – пояснює Богдан Пажимський. Відтоді таких заходів не проводили, бо бракувало коштів, розповідає Олександр Пажимський. Він керував заповідником з 1990 року. Каже, опалення, яке могло поліпшити ситуацію у приміщеннях, у палаці немає давно.
- Пліснява. Фото: vsim.ua
Найперше, що необхідно зробити, аби берегти палац від плісняви, говорить заступниця начальника управління інформаційної діяльності та культури Валентина Лукашук, це розв’язати питання з його опаленням, що дасть можливість зберегти всередині інтер’єри.
Тепер на ремонт палацу планують залучати кошти меценатів і благодійників. Або витрачати зароблені заповідником кошти на локальну, часткову реставрацію.
У 2021 році заповідник “Самчики” увійшов до переліку об’єктів проєкту «Велика реставрація» і його мали реставрувати державним коштом.
“Обласна рада виділила 1 мільйон 500 тисяч гривень для виготовлення ескізного проєкта реставраційних робіт. Ми їх використали, ці кошти, тобто з трьох етапів перший етап ми пройшли”, – каже Богдан Пажимський.
Проте на цьому процес зупинився, бо у зв’язку з воєнним станом реставраційні роботи не проводяться.
Детальніше про цей унікальний палацовий комплекс читайте на нашому сайті “Україна Інкогніта”.