Главная > Новости > Палац у Самчиках нищить грибок

Палац у Самчиках нищить грибок

Пліснява руйнує історико-культурну пам’ятку національного значення –  заповідник Самчики, що на Хмельниччині. Грибок з’явився у палаці через вологі стіни у холодну пору року та відсутність опалення. Виконати реставраційні роботи неможливо через призупинення фінансування під час повномасштабного вторгнення. Про це повідомляє vsim.ua.

Самчики. Фото: «Україна Інкогніта»/Дмитро Полюхович

У XIX столітті парадна зала південної анфілади палацу державного історико-культурного заповідника “Самчики” слугувала для відпочинку гостей, а нині її стіни вкрились пліснявою. “Цвісти” стіни палацу та старовинний паркет почали ще 6-8 років тому”, — про це Суспільному розповів тимчасово виконуючий обов’язки директора Богдан Пажинський.

Самчики. Фото: «Україна Інкогніта»/Дмитро Полюхович

“Пліснява і грибок “добили” паркет. Щоб його врятувати, ми були змушені його зняти і застелити підлогу дошками. Були фрагменти ще “живі”, “здорові”, і щоб вберегти автентичність, заміри, ми його зняли, він у нас зберігається у фондосховищі”, – розповідає чоловік.

Вологі стіни та підлога вже і в Японському кабінеті, — за словами Богдана, тут паркет ще австрійського виробництва — 1854 року.

Фото: Суспільне-Хмельницький

У 1991 році виконувалися роботи щодо просочення фундаментів будівлі для того, щоб не було заволоження грунтовими водами. “Але це був 91 рік”, – пояснює Богдан Пажимський. Відтоді таких заходів не проводили, бо бракувало коштів, розповідає Олександр Пажимський. Він керував заповідником з 1990 року. Каже, опалення, яке могло поліпшити ситуацію у приміщеннях, у палаці немає давно.

Пліснява. Фото: vsim.ua

Найперше, що необхідно зробити, аби берегти палац від плісняви, говорить заступниця начальника управління інформаційної діяльності та культури Валентина Лукашук, це розв’язати питання з його опаленням, що дасть можливість зберегти всередині інтер’єри.

Тепер на ремонт палацу планують залучати кошти меценатів і благодійників. Або витрачати зароблені заповідником кошти на локальну, часткову реставрацію.

У 2021 році заповідник “Самчики” увійшов до переліку об’єктів проєкту «Велика реставрація» і його мали реставрувати державним коштом.

“Обласна рада виділила 1 мільйон 500 тисяч гривень для виготовлення ескізного проєкта реставраційних робіт. Ми їх використали, ці кошти, тобто з трьох етапів перший етап ми пройшли”, – каже Богдан Пажимський.

Проте на цьому процес зупинився, бо у зв’язку з воєнним станом реставраційні роботи не проводяться.

Детальніше про цей унікальний палацовий комплекс читайте на нашому сайті «Україна Інкогніта».