Топ-10 Україна Інкогніта. Палаци Лівобережжя

Ми довго думали, як типізувати об’єкти, для внесення у даний рейтинг, і вирішили, що тут будуть не просто палаци, а палацово-садибні комплекси. Чому? Тому що палаців, у стереотипному розумінні дуже багато на Правобережжі, особливо на Поділлі та в Галичині, а от для Лівобережжя типовий палац – це рідкість – їхня кількість не дає зробити нормальну вибірку. Розміри, стан збереженості, сучасне використання – це все дуже різниться для різних об’єктів рейтингу, і це знову ж було значною проблемою при оцінюванні.

Даний рейтинг – результат суб’єктивного підходу до оцінювання палацово-садибних комплексів авторами сайту “Україна Інкогніта”, але він готує піднгрунтя для майбутнього масового опитування, для об’єктивного визначення найкращих об’єктів. Отже десятка починається з кінця рейтингу. За нею буде п’ятірка “запасних”.

10. Селезнівка (Луганська область, Перевальський район). Палац та садиба Мсциховських. За панську красу серед вугільних шахт.

Для Луганської області, цей архітектурний  комплекс є унікальним, адже розташований між Алчевськом і Перевальськом у межах урбоіндустріальної зони. Він включає в себе палац, господарські будівлі, в’їзну браму та парк. Власником маєтку був промисловець Казимир Мсциховський. Він приїхав на схід України добувати вугілля й відкрив кілька копалень,  в тому числі і Селезнівську.

Стаття про садибу Мсциховського

9. Чернігів. Садиба Глібова. За симпатичну неоготику та оригінальність господаря

Григорій Глібов був дуже цікавою людиною. Маючи великі статки та обіймаючи посаду предводителя повітового дворянства він одягався у дивний одяг: шкіряну безрукавку поверх короткої куртки, величезні жовті ботфорти, глибокі шкіряні рукавиці та капелюх із пір’їною. В усьому Глібов хотів бути схожим на лицаря (чи то на мушкетера), тому й звів будинок схожий на лицарський замок – з готичною вежею, шпилями та глибокими підвалами. Навколо будинку було розбито красивий парк.

Стаття про маєток Глібова

8. Березова Рудка (Полтавська область, Пирятинський район). Маєток Закревських. За українофільство та єгипетчину власників. Й за те, що тут неодноразово бував Шевченко.

Розбудову маєтку у Березовій Рудці Закревські почали наприкінці 18 століття. У 1838 було зведено класицистичний палац, який зберігся до наших днів (він розташований на території сільськогосподарського технікуму і є частиною Історико-краєзнавчого музею). Поряд із палацом були зведені два флігелі, а навколо розбили парк…

Стаття про Березову Рудку

7. Вишеньки (Чернігівська область, Коропський район). Маєток Румянцева-Задунайського. За оригінальну архітектуру та навколишні краєвиди.

Нині ми бачимо лише половину колишнього палацу генерал-фельдмаршала, який ніколи тут не жив, і не збирався. А половину палацу зруйнував його синок, який продав будівлю, а потім вирішив не віддавати й скасувати купчу – зруйнований палац покупцям був непотрібен.

Стаття про Вишеньки

6. Тростянець (Сумська область). Маєток Голіциних. За фортецю-манеж-театр та за Чайковського.

Головною окрасою і пам’яткою Тростянця є Круглий двір. Ззовні Круглий двір – це високий мур з чотирма баштами та в’їзною брамою. Всередині він має відкритий простір навколо якого розташовані трибуни. Може здатися що це фортеця? Так він дійсно міг виконувати функції фортеці, але не виконував. Його збудували у 1749 році пани Надаржинські, тодішні власники міста. Це була своєрідна панська витребенька. Тут проводились циркові шоу та кінні вистави… А ще у комплекс входить палац, куди приїздив Чайковський.

Стаття про Тростянець

5. Кияниця (Сумська область,  Сумський район). Маєток Харитоненків. За яскравий неокласицизм.

Палац у Кияниці будувався на кошти Харитоненка, але після смерті Івана Герасимовича він перейшов до його племінниці. «Благоприобретенное имение мое Кияницу, доставшееся мне от разных лиц, со всеми пахотными и сенокосными землями, со свеклосахарным заводом, завещаю в полную собственность племяннице моей Марии Матвеевне Лещинской» – так було написано у заповіті Харитоненка.

Стаття про Кияницю

4. Сокиринці (Чернігівська область, Срібнянський район). Маєток Галаганів. За стереотипність та еталонність – палац багатих поміщиків.

Відразу при в’їзді нас зустрічають помпезні споруди, які знаменують вхід до Сокиринського парку: тендітні башточки та двоповерхові флігелі (сторожки). Від входу веде широка алея, в кінці якої проглядається біла колонада палацу. Це Сокиринський палацово-парковий комплекс зведений на кошти легендарної родини Галаганів.

Стаття про Сокиринці

3. Батурин (Чернігівська область, Бахмацький район). Палац Розумовських. За палладіонізм, велич та унікальність.

Насамперед це гетьманський палац – велична споруда, яка будувалася у 1799-1803 рр. за проектом видатного шотландського архітектора Чарльза Камерона. Щоправда в ті роки Розумовський вже гетьманом не був, тому палац будувався як графська резиденція. Палац збудували у стилі палладіанізму. Це чи не єдина така споруда в Україні. В основі цього стилю лежать строге дотримання симетрії, врахування перспективи та запозичення принципів класичної храмової архітектури античного періоду.

Стаття про Батурин

2. Шарівка (Харківська область, Богодухівський район). Маєток Кеніга. За що – не вирішили.

Панський будинок родини Ольховських з’явився у Шарівці на початку 19 століття. Пізніше маєток був програний у карти та переданий братам Гебенштрейнам. Але свого розквіту він досяг наприкінці 19 та на початку 20 століть, перебуваючи у власності чергового цукрового магната – Леопольда Кеніга. Кеніг значно розширив будівлю садиби, перетворивши її у справжній палац із баштами та парадними сходами. Сходи трьома терасами спускались до фонтану та басейну з містком. Велика увага також приділялася парку, оранжереям для тропічних рослин та другорядним приміщенням для робітників. Навіть головний вхід із сторожкою викликає зацікавлення. Нині цей архітектурний комплекс перебуває у стані напівруїни.

Стаття про Шарівку

1. Качанівка (Чернігівська область, Ічнянський район). Маєток Тарновських. За велич та еталонність.

Качанівка по праву вважається кращим зразком палацово-паркового ансамблю на Лівобережжі. Й цим все сказано…

Стаття про Качанівку

ЗАПАСНІ:

Бочечки (Сумська область, Конотопський район). Маєток Львових. За неочікуваність відкриття.

Стаття про Бочечки

Володимирівка (Натальївка, Харківська область, Краснокутський район). Маєток Харитоненків. За комплекс споруд та Щусєва

Стаття про Володимирівку

Седнів (Чернігівська область, Чернігівський район). Маєток Лизогубів. За гармонію і затишок над високою кручею. І за купу пам’яток

Стаття про Седнів

Линовиця (Чернігівська область, Прилуцький район). Маєток де Бальменів. За шотландських лордів, грузинських князів-святих і Шевченка з “Кавказом”


Стаття про Линовицю

Чемер (Чернігівська область, Козелецький район). Маєток Пашковських. За дерев’яний колорит.

Стаття про Чемер