Главная > Новости > На Київщині можуть знищити останній дерев’яний млин

На Київщині можуть знищити останній дерев’яний млин

Останній дерев’яний водяний млин Київської області потребує можуть знищити! Стоїть він в с. Семенівка, Обухівська громада. Як стало відомо ГО «Україна Інкогніта», — Обухівська міська рада зібрала комісію і визначила, що млин не є об’єктом культурної спадщини, не має архітектурної та історичної цінності. Попри це варто нагадати, такі дії не входять до компетенціх місцевих громад. Подібналежить виключно до компетенції фахівців пам’яткоохоронців, а не чиновників. Це чітко прописано у Законі України «Про охорону культурної спадщини».

Цей млин має бути символом Семенівки, адже він був всю історію існування села. Збереглися документи, які шановна комісія не бачила, у яких зазначається, що млин був заснований ще у 1810 році. Він є на плані 1825 року, на картах 1860-х та 1810 року. Останні дві карти можна знайти у вільному доступі в інтернеті, але чомусь представники комісії цього не зробили.

Також Обухівська міська рада не дала відповіді на запит народної депутатки Ганни Бондар, щодо власника чи балансоутримувача будівлі. А будівля може бути у приватній власності, адже вона була визнана ще раніше майном семенівського колгоспу і розпайована, а у 2020 році передана у власність ТОВ «Обухів-Агро-Туризм».

До членів команди ГО «Україна Інкогніта» також дійшла інформація (поки неперевірена), що нині право власності на млин може оформити ТОВ «Поділля Агропродукт». Дуже усе заплутано, а головне не зрозуміло, для чого цей млин у приватній власності якимось ТОВ? Під ним немає землі, адже він наполовину у воді, а інша половина займає невеличку ділянку на мокрому березі.

Млин у 1954 році поновлювався чи перебудовувався, вірогідно переносився на інше місце, трохи униз за течією річки Красної. Це зовсім не применшує його цінності, адже це типова практика для зрубних дерев’яних будівель.

Семенівський млин — унікальна пам’ятка господарської архітектури і традицій зведення водяних млинів. Унікальний механізм на два колеса — це ж неймовірна архіїка.  ГО «Україна Інкогніта» доведе його цінність і розробить картку об’єкта культурної спадщини. Також споруда буде оцифрована. Уже є варіанти, щоб перевезти будівлю до одного із музеїв. Якщо семенівці і далі будуть байдужими (за винятком незначної групи активістів), то так воно і буде.

Більше про цей млин читайте у публікації «Семенівка. Останній дерев’яний водяний млин Київщини»

PS Нарешті надійшла відповідь від Обухівської міськради на депутатський запит.