На Львівщині досі не знайшли донорів, які долучилися б до реставрації історичної синагоги XVIII століття у Бродах, що є пам’яткою національного значення. Про це «Твоєму місту» повідомили у департаменті архітектури та розвитку містобудування ЛОВА.
«Наразі ситуація з синагогою без змін. Ніхто не хоче стати донором та виділити кошти на реставрацію», — йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, у 2023 році у будівлі обвалилося склепіння та дахівка. Лише на виготовлення проєкту потрібно до мільйона гривень, проте у цьогорічному обласному бюджеті не передбачені на це кошти. У березні 2024 року повідомлялось, що в області шукають громадські організації та міжнародних донорів, які могли б долучитися до цієї реставрації.
Як раніше повідомляла «Україна Інкогніта», свого часу презентували два проєкти з реставрації синагоги 18 століття та простору біля неї. Втрачені фрагменти фасаду пропонують заповнити скляними конструкціями. Створюючи проєкти, застосовували метод інтерактивної архітектури. Він дає змогу поєднувати потреби в збереженні архітектурної спадщини та доступ для відвідувачів. Ескізи двох варіантів ревіталізації Великої бродівської синагоги створила студентка Львівського університету природокористування Юлія Надорожняк. Кожен варіант розрахований на відновлення зруйнованих елементів синагоги та переосмислення призначення цієї будівлі у середмісті Бродів.
Наша довідка
Про дерев’яну синагогу у Бродах відомо із 16 століття. З того часу юдейська громада міста дуже зросла, й потребувала нового, значно більшого і багатшого храму. Наріжний камінь під синагогу, яка в майбутньому отримала назву Велика Бродівська, було закладено у 1742 році. І це дійсно стала велика синагога, мабуть одна з найбільших в Україні. Крім того споруда будувалась ще й для виконання фортифікаційних функцій (неспокійний тоді був час, особливо для євреїв, татари шастали, та і місцеве населення завжди було не проти звинуватити «обраний богом етнос» у всіх своїх негараздах), тому храм став справжньою цитаделлю.
- Синагога в Бродах на початку ХХ ст. Фото “Замки і фортеці України”
Протягом своєї, понад двохсотлітньої, історії на Велику Бродівську синагогу валилося немало нещасть (війни, пожежі і т.д.), але найбільшим нещастям став радянський період, а потім і період української незалежності. Тому і стоїть ця прекрасна будівля у аварійному стані, і потихеньку руйнується від дощів та вивітрювання.