Главная > Новости > У Львові руйнується бароковий монастир

У Львові руйнується бароковий монастир

У Львові занепадає храм Стрітення із колишнім монастирем кармеліток босих (1640-90-ті роки) на вул. Винниченка, 30а. Одна із частин архітектурної пам’ятки, каплиця, перебуває у власності Римо-католицької церкви, а навколо неї – рештки державного підприємства «Система».

75% архітектурної пам’ятки, що перебуває у державній власності, – на межі руйнування. У цій частині немає ні замків, ні охоронців, ні камер спостереження. У коридорі можна побачити лишень занедбані МАФи з опущеними ролетами, побиті вікна і радянські меблі. Приміщення має запах вогкості і затхлості, а у стінах помітна велика кількість дірок.

Від другого входу залишилася тільки арка, біля якої просто неба валяються мішки з мотлохом і стоять величезні поржавілі бочки. У внутрішньому дворику, де раніше була криниця, після дощів стоїть вода по кісточки.

Інші 25% будівлі нещодавно передали Римо-католицькій церкві. Тут справи склались краще: у кам’яній галереї тепло, світло і чисто. У храмі Стрітення можна побачити не лише церковні атрибути, а й твори мистецтва, зокрема, всередині ліворуч і праворуч стоять бюсти.

Настоятель каплиці, отець-доктор Ігор Гнюс, розповідає, що через вогкість стін у сусідньому приміщенні під загрозою живопис – можуть постраждати фрески. Дві з них уже пошкоджено: одна – із зображенням Євхаристії майже повністю втратила свій оригінальний вигляд, інша – Зішестя Святого Духа – зазнала часткового руйнування. Варто додати, що після того, як цю частину будівлі передали Римо-католицькій церкві, дах полагодили, а фрески законсервували.

Представники церкви неодноразово зверталося до держави з проханням передати їй решту приміщень, але процес просувається повільно. Останню реставрацію храму Стрітення проводили понад 50 років тому. За цей час він став практично аварійним.

«Наразі у всьому цьому комплексі є тільки магазинчик і юридична консультація. Однак керівник державного підприємства «Система» каже, що всі приміщення зайняті. Їх мали передати Церкві ще у 2001 році. Тоді рішення про це ухвалили під час приїзду в Україну Папи Івана Павла II. Проте передали тільки будівлю Львівської архидієцезії РКЦ на Винниченка, 32. Передачі комплексу монастиря не відбулося», — розповідає Ігор Гнюс.

Начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини Львівської ОДА Василь Петрик вважає, що ця територія потребує ревіталізації, та наголошує на тому, що можливість доступу до пам’ятки дуже важлива.

«Частину приміщень, приблизно 30%, нещодавно передали курії Львівської архидієцезії Римо-католицької церкви, решта і далі перебуває в державній власності НДКІ «Система», що підпорядковується Міністерству економіки. Тож воно відповідальне за збереження пам’ятки», – пояснює Петрик.

Чиновник додав, що проєкт щодо протиаварійних робіт у пам’ятці зараз на погодженні у Міністерстві культури.За його словами, існує багато ідей, як можна було б використовувати це величезне приміщення — наприклад, створити науково-мистецький центр.

«У нас є потреба в створенні археологічного музею, який був би дуже корисний для Львівщини. У нас є величезні збірки археологічних фондів, які ми не маємо де тримати. Нам потрібне приміщення для пам’яткознавчого архіву, де могли б зберігатися пам’ятки фототеки. Ми маємо величезні архіви, які потребують опрацювання, та нема інституції, яка б усе це зберігала. Нема суспільного центру, де відбувалися б зустрічі й презентації», — наводить Петрик потреби львівської громади.

Довідка: Церкву Стрітення побудував італійський архітектор Джованні Джизлені за участі скульптора Андреаса Шванера. У 1929-1931 рр. виконано ремонтні роботи у монастирі і зокрема у каплиці. Скульптури головного вівтаря виконала Ядвіґа Городиська (знищені 1979 року). Костел і монастир продовжували діяти до 1946 р., коли увесь комплекс був переданий військовим. 1976 року храм передано обласному управлінню якості, метрології та стандартизації (нині ДП «Науково-дослідний інститут «Система»). Тоді ж «Укрзахідпроектреставрацією» проведено реставрацію фресок у каплиці, з костелу прибрано усі предмети культу, частину скульптур передано до музею «Олеський замок», а деякі предмети передано до львівського музею історії релігії. Із крипт забрано труни латинських архієпископів.

Джерело: tvoemisto.tv