Главная > Новости > В Сатанові презентували книгу що розкриває таємні «шифри» давніх єврейських надгробків

В Сатанові презентували книгу що розкриває таємні «шифри» давніх єврейських надгробків

17 липня в Сатанові (Хмельницька обл.) презентували книгу подільського історика та члена команди ГО «Україна Інкогнітв» Дмитра Полюховича «Єврейський цвинтар Сатанова. Кам’яні звірі та магічні обряди», видану в видавництві «Дух і літера».

Попри «локальну» назву дослідження охоплює ширшу тематику, ніж історія Сатанова та його знаменитого кладовища, що діяло від середини XVI до середини ХХ ст. аж поки сатанівська єврейська громада не була знищена кривавою хвилею Голокосту.

Сатанів. Цвинтар. Фото: архів «Україна Інкогніта»

Дослідження Дмитра Полюховича – справжня енциклопедія єврейської некрополістики, яка пояснює символіку, витоки і походження різноманітних зображень і сюжетів, якими євреї протягом століть оздоблювали надгробки-мацеви. «Кам’яні звірі» у назві згадані не просто так, — в оздоблені мацев «зашифровані» змісти базуються передовсім на зооморфних зображеннях. Тут бачимо цілий бестіарій: левів, вовків, оленей/ланей лисиць, зайців, білочок, різноманітне птаство та змій. Є й фантастичні химери на кшталт риб із левиними головами, грифонів та єдинорогів.

Ілюстрація до книги. Бачимо левів, ланей, лелек, єдинорогів. Композиція на основі оздоблення мацеви кінця 18 ст.

Це дослідження актуальне для будь-якого єврейського кладовища Центральної та Східної Європи, а основна частина розглянутих сюжетів  — універсальна за використанням.  Аналогічні зображення бачимо також в оздоблені синагог, манускриптів, сакральних і побутових предметів. Тобто це дослідження не стільки про некрополістику, скільки про традиційне єврейське  народне мистецтво загалом.

Презентація почалася біля міської брами

Зображення розповідають про очікування приходу Машиаха-Месії, віру у воскресіння мертвих та солодкі плоди Райського саду для праведних душ. Крім того у них часто зашифрована інформація про небіжчика, його походження та ім’я.

Це яскрава, надзвичайно цікава сторінка спільної української спадщини. Адже острівці штетлів виникли і розвинулись серед безкрайнього українського моря та багато чого увібрали з нього.

В рамках презентації була показана ще виставка робіт Д.Полюховича «Сатанів: загублений світ давнього єврейського цвинтаря»

Неоціненну допомогу у роботі над книгою пану Дмитру надали знані науковці з Ізраїлю — співробітники Єврейського університету в Єрусалимі д-р Сергій Кравцов та д-р Борис Хаймович, а також українські дослідники юдаїки – Анатолій Кержнер та Євген Шнайдер.

Пошуку цікавих сюжетів на мацевах посприяли й експедиції проєкту «Могили предків», що здійснюється у партнерстві ГО «Україна Інкогніта» та Відділу культури, національностей, релігій і туризму Городоцької міськради під егідою керівництва Городоцької ОТГ. В рамках цього проекту, нагадаємо, досліджуються ВСІ давні цвинтарі цього куточка Поділля. Некрополь – величезний (понад 5 тисяч надгробків), чимало барельєфів приховані під мохом, тому одній людині працювати тут складно. Автор особливо дякує за допомогу краєзнавцям з Городка Олегу Федорову та Валентину Нищому.  Пізніше співробітники Відділу культури допомогли ще й в організації презентації книги.

Як раніше повідомляла «Україна Інкогніта» завдяки реалізації проекту «Могили предків»,  в Сатанова поталанило знайти найдавніше в Україні і не виключено що й у Європі зображення знаменитої Стіни Плачу, що у Єрусалимі.

Олександр Пшеничний, ліворуч

Фінансову підтримку проекту надав хмельничанин Олександр Пшеничний:

«Сатанів для мене не чужий. Тут живуть батьки моєї дружини.. Гостюючи у них завжди дивувався: маємо стільки цікавих і унікальних пам’яток, а інформації про них кіт наплакав. Коли я дізнався, що наш земляк Дмитро Полюхович готує величезне дослідження про сатанівський некрополь, то зрозумів, що ця праця не просто цікава, але й суспільно значима, адже сприяє міжнаціональному миру і злагоді і єдності перед обличчям ворога…», — прокоментував він своє рішення.

В синагозі всі чоловіки мають бути в кіпі

Дмитро Полюхович про свою книжку каже наступне:

«Це дослідження створено українцем і передусім адресується українцям, – підкреслює автор. – Але й більшість сучасних євреїв практично не знають цього аспекту своєї культури. Я щиро сподіваюся, що результат моєї праці буде цікавий всім».

На презентації крім сатанівчан приїхали гості з Дніпра, Львова, Кам’янця-Подільського, Хмельницького, Меджибожа, Городка тощо…

Виконавчий директор Сертифікатної програми з юдаїки Євген Левінзон (ліворуч) та виконавчий директор ОЄОУ Віталій Камозін

 «Дуже показово, що це масштабне дослідження з’явилося саме на Хмельниччині, — коментує подію виконавчий директор ОЄОУ Віталій Камозін (м. Дніпро). —  Поділля колись було у центрі суспільного та духовного життя євреїв України. Саме у тут виник хасидизм, — на сьогодні головна течія в юдаїзмі.  Символічно, що автор книги – українець. Він не лише відкрив для себе яскравий, глибокий, та насичений прихованими сенсами світ єврейського сакрального мистецтва, але й поділився з іншими. Не сумніваюся, що ця книжка, що відкриває українцям культуру та мистецтво народу, що живе поруч з ними принаймні від Х століття,  сприятиме національній єдності та злагоді в нашій спільній Батьківщині», — підсумував пан Камозін.

Відомий український історик директор ДІКЗ «Межибіж» Олег Погорілець так прокоментував дослідження Дмитра Полюховича:

Олег Погорілець (у центрі)

«Ця книга — енциклопедія для «непосвячених», це розшифровка «таємного письма» для українців. Це ключ до розуміння подій життя єврейських штетлів в містечках України. Це спільна історія наших народів, в якій ми маємо знаходити кращі моменти та мотиви- так як це робили наші предки. Це наша історія, яка розгортається на тлі художньому, і це художні шедеври, які розповідають про нашу історію. У нас в Меджибожі є не менш цікавий давній єврейський цвинтар з аналогічними зображеннями, тож вона буде корисна і в нашій роботі», — підсумував історик.

Артур Косінський

Перший заступник міського голови Городка Артур Косінський, який  теж приїхав на презентацію до Сатанова розповів:

«Історія Городка і Сатанова глибоко переплетені. І це не лише більш ніж півстоліття коли вони входили до одного району. У книзі, наприклад, згадана  детективна історія, дія якої охоплює терени обидвох містечок.  Її головний герой — Йосип Дельмедіго, улюблений учень самого Галілео Галілея. Дельмедіго майстерно розплутав таємничу і містичну справу, що у 1620 р. прогриміла на всю Європу.

Що автор книги — корінний городоччанин –  ще раз підкреслює дружні й братерські зв’язки наших громад.  Її зміст актуальний і для нашого Городка, —  у нас теж є дуже цікавий старовинний єврейський некрополь, про який, до того ж, неодноразово згадано у досліджені».

Голова Сатанівської територіальної громади Альберт Собков наступне:

«Сатанів славиться численними історичними пам’ятками, — зазначає очільник Сатанівської громади. — Вихід у світ гарно ілюстрованого дослідження про одну з найяскравіших пам’яток давнини нашого краю не може не тішити мешканців. Не кожне велике місто може похвалитися виданням такої якості. Тим більше, що єврейська складова минулого Сатанова в окремі періоди була визначальною і формувала його обличчя. Хвиля Голокосту знищила носіїв традиційної культури штетлів, зокрема й у Сатанові. Але це видання зберігає пам’ять про наше спільне минуле», — підсумовує пан Собков.

Присутній на презентації  головний рабин Хмельницької області та міста Хмельницький р. Йосеф Тейтельбаум теж високо оцінив книжку. Він не приховував свого захвату від глибини дослідження і привітав цю важливу подію, яка увічнює пам’ять про колись поважну общину, від якої на сьогодні в самому Сатанові не залишилося жодної людини.

Наостанок Дмитро Полюхович провів для бажаючих екскурсію давнім єврейським цвинтарем, аби показати наживо об’єкт свого дослідження.

Фото Маріанна Шкаврон, «Городок.Сity»

Придбати книгу можна на сайті видавництва «Дух і літера»