Ми неодноразово повідомляли про проект «Могили предків» ініційований міською владою Городка (Хмельницька обл), Відділом культури, національностей, релігій і туризму та ГО «Україна Інкогніта». Нагадаємо, у рамках проекту, який діє майже рік, обстежуються всі старі некрополі (українські, польські та єврейські) що є на теренах колишнього Городоцього району. Про знахідки та відкриття зроблені під час експедицій неодноразово повідомляв як сайт «Україна Інкогніта», так і загальнонаціональні та закордонні медіа.
Першим «матеріальним» результатом проекту стала фотовиставка присвячена римо-католицьким (польським) некрополям.
- Директор музею Сохачева доктор Міхал Горний та співавтор виставки Олег Федоров
Чому учасники проекту вирішили почати саме із римо-католицьких цвинтарів розповів завідувач відділу культури Олег Федоров:
- По перше ми майже завершили обстеження польських цвинтарів, – каже краєзнавець. – Їх на Городоччині все ж набагато менше ніж українських. Останніх ми дослідили лише десь половину. По-друге Городок має у Польщі місто побратим Сохачев, якому ми вирішили зробити подарунок до дня міста. Маємо 31 рік побратимства. Відповідно ми виготовили 31 виставковий планшет.
Дослідження, нагадаємо, ведуться виключно на волонтерських засадах та ентузіазмі. Мерія лише оплачувала пальне для поїздок. Виготовлення ж виставкових планшетів з ініціативи міського голова Городка Неоніла Андрійчук, взяла на себе громада.
Перед тим, як поїхати до Польщі виставка 2 дні експонувалася в Городку в Інституті богословських наук Непорочної Діви Марії.
- Ми сподівалися, що наш подарунок побратимам з Сохачева сподобається, – каже керуюча справами (секретар) виконавчого комітету Городоцької міськради Ольга Бистрицька, яка очолювала делегацію подолян, на святкуванні Дня міста Сохачев. – Але реакція перевершила всі сподівання. В Сохачеві високо оцінили і масштаби проведеної роботи, і митецьку якість фото і, звісно, що в Городоцькій громаді шанують і досліджують польську спадщину.
До початку російської агресії (2014 р.) взаємні візити на дні міст були традицією. Наразі такий рух односторонній. Натомість польські побратими регулярно і незле допомагають матеріально, надаючи чималу гуманітарну допомогу. Адже Городоччина стала домівкою для тисяч українців, яких росіяни змусили покинути рідні оселі, часом у тому, у що були вбрані.
Що стосується фотовиставки, то тут дамо слово завідувачу наукового відділу музею Сочачевського музею та поля битви під Бзурою п. Радославу Яросинському:
Сохачевський музей отримав надзвичайну виставку з Городка, яка є кульмінацією «польської частини» проекту «Могили предків». Зарослі та пошкоджені часом і людською недбалістю могили є досить мальовничими. Їх зафіксовано на кількох десятках дивовижних фотографій, які, окрім освітньої та пізнавальної цінності, мають ще й не аби яку художню вартість. Виставка «Могили предків» є також надзвичайно важливою через її меседж – вона ілюструє місце зустрічі культур трьох сусідніх народів. Її вже включена до виставкових планів музею Сохачева».