Головна > Новини > Триває реставрація головного хреста Софії Київської (фото)

Триває реставрація головного хреста Софії Київської (фото)

Міліметр за міліметром триває реставрація Хреста центрального куполу Софійського собору. Про йе на своїй сторінці у мережі «Фейсбук» повідомляє перший заступник генерального директора  Національного заповідника «Софія Київська» Вадим Кариленко.

Станом на сьогодні майстри завершили реставрацію східної площини облачення хреста (ХVІІІ ст.) та приступили до реставрації західної площини. Виготовлення нового каркасу виконано більш ніж на 60%. Роботи проводимо без відхилення щодо запланованого графіку та виключно коштом меценатів.

«Україна Інкогніта» раніше повідомляла, що Національний заповідник «Софія Київська», на балансі якого перебуває Софійський собор, останніми роками неодноразово ставив питання перед Міністерством культури та інформаційної політики України про необхідність виконання вищезазначених робіт, але через брак фінансування ситуація тільки погіршувалась. Це призвело до того, що 14 січня 2022 р. близько 23 години під час різкого погіршення погодних умов з поривами вітру за даними гідрометеослужби до 23-25 м/с (83 км/год) відбулося падіння хреста з південно-східного купола Софійського собору.

На тлі накопичення військ російської федерації на кордонах України падіння хреста з Софійського собору було сприйняте громадськістю як недобрий знак, що віщував велику війну. Страшний день 24 лютого 2022 року Свята Софія зустріла без одного хреста…

Невдовзі завдяки меценатам хрест вдалося відновити і повернути на своє місце. Оскільки хрести Софійського собору були встановлені приблизно в один і той же час, це тільки підтвердило велике занепокоєння стосовно технічного стану інших хрестів.

Хрест до реставрації

Собор святої Софії — Премудрості Божої, Софія Київська або Софійський собор — християнський собор в центрі Києва, пам’ятка української архітектури та монументального живопису другого десятиріччя 11 ст. (1011-1018), одна з небагатьох уцілілих споруд часів Київської Русі. Одна з найголовніших християнських святинь Східної Європи, історичний центр Київської митрополії.