В містечку Чемерівці, що на Хмельниччині, в завезеному комунальниками для клумб і газонів ґрунті виявлено кераміку, що належить до трипільської культури. Про це у ФБ групі «Містечко Чемерівці – РОКСОЛАНИН КРАЙ» повідомила користувач Nataliia Grebenovych.
- Трипільська кераміка. Тут і далі світлини Nataliia Grebenovych
«Біля музичної школи, по Гусятинському шосе, та інших місцях, де комунальна служба Чемеровець привозила ґрунт, помітила в ньому кераміку. Схоже, що це – трипільська культура», повідомила вона.
Користувач Володимир Гуменюк дав пояснення звідки взявся ґрунт з керамікою:
«Ґрунт привезений із Жабинецького кар’єру, де було трипільське поселення площею більше 15 гектарів. Обласний “охоронець” історичної спадщини там був, бачив, сфотографувався і пропав, хоча це поселення згадувалося ще в історичних документах…»
Тобто завезена земля, то так звана «вскришка» – шар який знімається перед видобутком піску.
Науковець із Кам’янця-Подільського, археолог, кандидат історичних наук Ігор Старенький, який зараз перебуває у лавах ЗСУ так прокоментував ситуацію:
«Трипільське поселення в Жабинцях відоме в літературі, зокрема і в довідкових матеріалах зафіксоване. Якщо поселення руйнується кар’єром – його треба розкопувати. Інше питання – а хто гроші на розкопки дасть. Інформацію про те, що матеріали трипілля потрапили в Чемерівці з привозним ґрунтом треба фіксувати інакше потім комусь доведеться голову ламати – звідки кераміка при стратиграфічний відсутності культурного шару
По пам’яті не скажу чи трипільське поселення в Жабинцях має якийсь пам’яткоохоронний статус, але, якщо пам’ять не підводить, то наче ні».
- Трипільська кераміка
- Трипільська кераміка
- Трипільська кераміка
Крім того Ігор Старенький зауважив, що:
«Щоб пам’ятка не руйнувалася, то вона має входити до Реєстру (але в наших реаліях закон не захищає навіть поселення зі статусом пам’ятки по суті). Статус пам’ятки надається Мінкультом за поданням областей. Але в Мінкульті документи роками лежать і припадають пилом. Часто ініціатива, яка проявляється на місцях не підтримується на верхах, а без статусу пам’ятки археологічні поселення беззахисні, бо по закону їх по суті немає».
Чи відреагували пам’яткоохоронці Хмельницької області на повідомлення в соціальних мережах про руйнування археологічної пам’ятки, наразі невідомо.