Головна > Новини > Викрадені реліквії синагог Тернопільщини опинились в московському музеї. Злодії-колаборанти

Викрадені реліквії синагог Тернопільщини опинились в московському музеї. Злодії-колаборанти

Як з’ясувала команда «Україна Інгкогніта», свого часу на замовлення російських музейників пограбували не лише синагогу XVIII ст. в Чорткові (про що вже чимало інформації в медіа) але й синагогу в Підгайцях (теж Тернопільська обл.).

Приводом для розслідування «Україна Інкогніта» стало повідомлення видання Чортків.City, яке широко поширили вітчизняні медіа,  що вкрадені невідомими злочинцями трьохсотлітні різьблені двері із синагоги Чорткова «сплили» в експозиції Музею історії євреїв в Росії (Москва).

«Україну Інкогніта» зацікавив часовий збіг. В той ж таки час із давньої синагоги в Підгайцях теж пропали унікальні реліквії – барокове білокам’яне різьблене оздоблення ніші з молитовної зали та різьблена таблиця з написом «Це ворота Господа — праведні ввійдуть через них» (Псалом 118), що прикрашала вхід до божниці. Коли саме це сталося – невідомо, але ще влітку 2013 р. ці реліквії були ще на своєму споконвічному місці.

Спроба з’ясувати обставини, чи немає зв’язку між крадіжкою трьохсотлітніх дверей в Чорткові, та зникненням майже чотирьохсотлітнього різьбленого оздоблення в Підгайцях увінчалася успіхом. Таблиця, що донедавна прикрашала вхід до пам’ятки архітектури національного значення, дійсно знайшлася в експозиції московського музею. Що цікаво, вкрадена реліквія з Підгайців там виставлена поруч із вкраденими дверима синагоги в Чорткові.

Великі кам’яні блоки – таблиці й елементи оздоблення вкрали, вірогідно, коли вже йшла війна й доправили у Москву, причому, виставили не на тимчасовій виставці, а в основній експозиції МІЄР.

Зрозуміло, що крали реліквії  навряд чи росіяни, а, напевне, громадяни України. Важкі кам’яні блоки вирвали “по живому”, завдавши величезної фізичної шкоди будівлі, поклали маніпулятором у вантажівку і вивезли з України.

Голова ГО «Україна Інкогніта» Роман Маленков зазначив, що громадська організація обов’язково звернеться, щодо  викрадення реліквій із пам’ятки національного значення і перевезення їх на територію Росії, у правоохоронні органи, Міністерство культури та інформаційної політики і Міністерство закордонних справ. Також буде звернення й до Посольство Ізраїлю, –  бо йдеться про паплюження та мародерство об’єктів єврейської культурної, історичної та духовної спадщини.

Деталі читайте у статті Дмитра Полюховича

Дірка на місці вкраденої таблиці (Фото: “Українські Архітектурні Пам’ятки. Спадщина”) та крадений артефакт у московському музеї
Мародери…