Офіційний сайт фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» сьогодні оприлюднив підсумки спеціальної номінації «Польська спадщина» української частини міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» 2024 року. Спецномінація пройшла вперше за підтримки ГО «Вікімедіа Польща» (Wikimedia Polska).
- Закинутий костел в с. Турильче. Ілюстративне фото Д.Полюховича
Під час конкурсу 126 авторів та авторок подали майже 5200 робіт, на яких зображено 644 об’єкти (з них 215 — без офіційного охоронного статусу) із 17 регіонів України. Усього у списках спецномінації, започаткованих для конкурсу, є 1303 пам’ятки, з них 471 — не охороняється державою.
Після перевірки організаційним комітетом на відповідність вимогам номінації до волонтерів-відсіювачів потрапили 4864 фото. На перший раунд до журі перейшло 2009 робіт, з яких члени журі відібрали 228 робіт на другий раунд. Тут журі оцінювало світлини за десятибальною шкалою (параметри — цінність для Вікіпедії, технічна якість, оригінальність).
До журі спецномінації ввійшли:
- Міхал Лащковський (Michał Laszczkowski) — громадський діяч, історик, організатор консерваційних робіт на історичних спорудах Центральної та Східної Європи;
- Даміан Куява (Damian Kujawa) — вікімедієць, волонтер, громадський діяч;
- Юлія Шабловська (Julia Szablowska) — фоторедакторка, фотографка, кураторка;
- Маґдалена Ляхович (Magdalena Lachowicz) — доцентка кафедри східних студій Університету Адама Міцкевича в Познані, Польща;
- Юлія Марія Кошевска (Julia Maria Koszewska) — соціологиня, бібліотекарка, громадська діячка і продюсерка.
Найкращим фото у категорії «Каплиці» за оцінками журі найвище місце посіла робота із зображенням каплички-гробівця графської родини Забєльських гербу Тшаска у селі Мала Лука Тернопільської області.
Будівля без охоронного статусу. Автор фото — член команди ГО “Україна Ігкогніта” Дмитро Полюхович. Детальну розвідку про каплицю можна прочитати на сайті «Україна Інкогніта».
За оцінками журі у категорії “Кладовища” найвищі оцінки отримала робота Дмитра Полюховича із зображенням римо-католицького кладовища у селищі Сатанів Хмельницької області. Фото від 21 жовтня 2016 року. Кладовище не захищається як об’єкт культурної спадщини.
Детальніше про саме кладовище написано самим Дмитром Полюховичем на сайті «Україна Інкогніта» — цвинтар обстежувався у рамках спільного проєкту «Могили предків» ГО «Україна Інкогніта» та Відділу культури, національностей, релігій та туризму Городоцької міської ради.
У категорії “Палац” журі найвище оцінило серію із двох робіт із зображенням палацу у селі Бугаївка Вінницької області. Фото зроблені Олександром Мальоном 8 червня 2024 року.
Палац датується 1893 роком, входить до палацо-паркового комплексу пам’яток із охоронним номером 156-М/0. Стаття у Вікіпедії про цей палац ще відсутня, але про палац місцевого поміщика Фелікса Шостаковського можна прочитати трохи більше на сайті «Україна Інкогніта». Зараз перебуває у стані руйнації.
В категорії “Садиба” журі відзначило також іншу серію Олександра Мальона — тут зображено садибу у селі Чагів Вінницької області. Фото від 8 червня 2024 року. Садиба датується II пол. XIX ст. Це комплекс пам’яток із охоронним номером 163-М. До комплексу входить будинок управителя, будинок челяді та парк.
На першому місці у категорії “Замок” за оцінками журі — робота із зображенням замку у селищі Олесько Львівської області. Тут народився король Ян ІІІ Собеський. Авторка фото — Катерина Поліщук. Пам’ятка архітектури національного значення, охоронний номер 404/0. Фото від 30 жовтня 2020 року.
На першому місці серед робіт із зображенням костелів — аерофото із зображенням костелу Святого Миколая у Києві. Автор світлини — Максим Попельнюх. Пам’ятка архітектури національного значення, охоронний номер 260108/1. Фото від 24 червня 2021 року.
Десятка найактивніших учасників:
- Вадим Постернак (фото 239 об’єктів)
- Петро Грушко (фото 136 об’єктів)
- Сергій Оньков (фото 55 об’єктів)
- Дмитро Полюхович (фото 51 об’єкт)
- Олександр Мальон (фото 43 об’єкти)
- Михайло Потупчик (фото 34 об’єкти)
- Віталій Солодовник (фото 28 об’єктів)
- Костянтин Буркут (фото 26 об’єктів)
- Zala (фото 22 об’єкти)
- Михайло Тітаренко (фото 19 об’єктів)