Home > News > В Івано-Франківську законсервують археологічні рештки міської брами

В Івано-Франківську законсервують археологічні рештки міської брами

У центрі Івано-Франківська розпочали роботи із консервації та ознакування археологічних залишків від Тисменицької брами Станіславської фортеці XVII ст.

Про це інформують у департаменті містобудування і архітектури Івано-Франківської міської ради.

В першу чергу будуть ущільнювати пісковий насип на території знахідки. Потім проведуть ознакування залишків фрагментів Тисменицької брами, котрі уже дослідили, розповів Головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини департаменту архітектури і містобудування Володимир Ідак.

Мощення відтворить фактурний обрис виявлений під час розкопок фундаментів. Консервація брами дозволить вберегти її від руйнації. Ознакування має вказати позицію брами, як важливого елементу всієї Станіславської фортеці, а також продемонструє, як змінилося це архітектурне середовище із плином часу. Відтак, це стане відправною точкою для майбутніх археологічних пошуків.

Біля законсервованої брами згодом встановлять інформаційну стелу і металевий макет в масштабі 1:100. Анотацію на стендах і макеті зроблять українською та англійською мовами, а також шрифтом Брайля.

Довідка: Тисменицьку браму, котра є важливим елементом всієї Станіславської фортеці, знайшли всередині 2018 року. На залишки натрапили комунальники, котрі працювали над ремонтом вулиці. Тоді до розкопок долучилися спеціалісти із міськвиконкому та ініціатива «Франківськ, який треба берегти» та історико-краєзнавче об’єднання «Моє місто». Комунальники надали необхідну техніку для розкопок, а роботи довкола знахідки призупинили. Розкопки проводили вручну.

Ця брама вважається однією із найбільших оборонних споруд старого міста, частина Станіславської фортеці. На каратах, котрі датуються кількома століттями тому, видно, що ця брама спрямовувала на дорогу до містечка Тисмениця.

За словами директора комунального підприємства «Пам’ять» Василя Тимківа, ця брама існувала до початку ХХ ст.

Джерела: frankivsk-future, “Галицький кореспондент”», “Галичина“.