На стінах та стелях Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського (кол. Полтавського губернського земства) мають відновити розписи на загальній площі близько тисячі квадратних метрів.
Роботи виконує київський художник-реставратор Сергій Баяндін. Зараз він відновлює зображення в колишній залі урочистостей, користуючись архівними джерелами.
“Ми бачили перед собою лише відновлення 1992-96 років. І це нас дуже заплутало, але ми звернулися в архів. Знайшли ці таблиці Самокиша (видатний баталіст, анімаліст та ілюстратор, роки життя – 1860-1944 – УІ) 1902-го року, і по цим таблицям деякі орнаменти ми відновили. Ми їх надрукували, потім переробили на комп’ютер, наклали на малюнки живопису, які були вже втрачені в минулому”, – пояснює Баяндін.
Ремонтні роботи в залі стартували у вересні, до відновлення живопису справа дійшла у січні. “Розпочали відновлювати тинькування, готувати штукатурку та розчищати ті деталі розпису Леоніда Тоцького, які збереглися та непошкоджені були водою … та тріщинами”, – розповів директор музею Олександр Супруненко.
Відновити розписи на площі близько тисячі квадратних метрів Сергій Баяндін планує до осені. Завершити ж саму реставрацію музею мають до кінця 2022 року, сказав Олександр Супруненко.
“Це заміна підлоги. Це заміна плиток. Там не автентична плитка була, вона не збереглася після пожежі у 1943-му році. І відродження розписів по тинькуванню”, – уточнив директор музею.
За словами речника Полтавської ОДА Максима Ковальова, на реставрацію із державного та обласного бюджетів загалом планують спрямувати 148 млн грн. Востаннє будівлю реставрували близько 75 років тому, додав О. Супруненко.
Довідка: Будинок Полтавського краєзнавчого музею – колишній будинок Губернського Земства, пам’ятка історії та архітектури. Споруджений архітектором Василем Кричевським з використанням первісних проєктів Є.І. Ширшова та М.О. Ніколаєва в 1903-1908 рр. Ця споруда є першим зразком українського архітектурного модерну на Полтавщині.
Джерело: Суспільне Полтава