Циблі

Село Циблі розташоване поряд із автотрасою Київ-Черкаси. Має сільську раду. Кількість населення – понад 3 тисячі осіб. Сучасні Циблі виникли внаслідок переселення старого села, яке розташовувалося у заплаві Дніпра. Внаслідок створення Канівського водосховища старі Циблі було затоплено.


Циблі

Тут стояли старі Циблі, від яких залишилось лише кладовище та руїни Іллінської церкви, що стоять на острові. Фото Романа Маленкова

Нині лише Дніпровське водосховище є рентабельним; прибутки від гідроелектроенергії, що виробляється станціями на Київському, Канівському, Кременчуцькому та Каховському не йдуть ні в яке порівняння із коштами, що були витрачені на їх будівництво та переселення населених пунктів, що потрапили у зону підтоплення. А про вартість землі, яка зникла під водою, годі й казати. Спорудження каскаду водосховищ на Дніпрі стало справжнім лихом для України.

Канівське водосховище

Канівське водосховище біля села Циблі

Першу церкву у селі Циблі збудували у 18 столітті. Вона традиційно для Наддніпрянщини була дерев’яною. На початку 20 століття (ймовірно у 1912 році) у Циблях збудували мурований храм, який присвятили Пророку Іллі. Він  мав риси псковсько-новгородського архітектурного стилю із класицистичними “домішками”, з п’ятьма цибулькоподібними банями. До храму було прибудовано дзвіницю із шатроподібним верхом.

Іллінська церква на початку ХХ століттяВ радянський період Іллінську церкву закрили, а дзвіницю розібрали. У кінці 60-х років 20 століття у зв’язку із майбутнім створенням Канівського водосховища населення Циблів переселили у нове село, що зводилося за кілька кілометрів на схід. Частину житлових будівель було розібрано і перенесено, решту – знесли.

Заповнення котловини водосховища тривало кілька років. У 1976 році будівництво водосховища завершили. На цей час вже існувало нове село Циблі, від старого ж лишилося лише кладовище, яке нині активно розмивається водами водосховища та церква Пророка Іллі, яка опинилася на відмілині й була частково затоплена (рибалки кажуть, що у 80-ті до церкви можна було запливти човном). Поступово рівень води цієї частини водосховища упав і храм, що перетворився на руїни, опинився на острові. Нині до церкви можна дістатися човном, або вбрід (кажуть, що води по коліно).

Іллінська церква у 2009 році

Іллінська церква у 2009 році

Іллінська церква у 2009 році

І у 2016-му

ДИВІТЬСЯ ВІДЕО ПРО ЗАТОПЛЕНУ ЦИБЛІВСЬКУ ЦЕРКВУ. АВТОР КРІСТІНА СЕРЕБРЯКОВА

49.982910, 31.560974 Дивитись на мапі Google Maps